">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Aeracja i Wertykulacja - Wiosenna Pielęgnacja Trawnika

Aeracja i wertykulacja - wiosenna pielęgnacja trawnika


Roślinami które najwcześniej zaczynają wegetację są trawy trawnikowe. Zabiegi "dotleniające" trawnik należy wykonać wczesną wiosną. 

 

aeracja wertykulacja


Wertykulacja
 

Wertykulacja – pionowe nacinanie darni w celu wydobycia na zewnątrz butwiejącej trawy (z której powstaje filc) oraz przecinanie rozłogów traw co pobudza ją do wzrostu. Nacinanie wprowadza do darni również tlen, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu korzeni. Wertykulacje przeprowadza się za pomocą wertykulatora – obracającego się wału do którego przytwierdzone są noże długości ok 5cm. Darń jest nacinana na ok 1-2cm nie za głęboko aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Zbitki filcu są wydobywane na zewnątrz, następnie należy je dokładnie zagrabić.
W ciągu roku kosząc trawnik z koszem powstaje ok 5-6mm filcu. Przyjmuje się że warstwa 1mm filcu pochłania 1mm opadu co oznacza że każdy mm filcu pochłania 1l opadu na powierzchni 1m2.
Wertykulacja pomaga również w walce z mchem ponieważ zabieg wydobywa sporą część mchu na powierzchnię, co go znacznie osłabia. Napowietrza i osusza wierzchnią warstwę gleby a co za tym idzie pobudza trawę do wzrostu.
Kiedy przeprowadzać wertykulację

 • raz w roku na wiosnę
 • w 2-3 roku od wysiewu trawnika lub w drugim roku od rozłożenia trawy z rolki
 • na nisko skoszonym trawniku
 • 2-3 dni po opadzie
 • przed nawożeniem
   

Aeracja


aeracja trawnikaAeracja to nakłuwanie darni, dzięki czemu tworzą się kanaliki wentylacyjne, które doprowadzają powietrze do systemu korzeniowego traw. Aerację przeprowadza się litymi bolcami lub pustymi w środku rurkami z zaostrzonymi brzegamiŚrednica bolców lub rurek wynosi od 6 do 15mm i długości ok 8-10cm. Bolce lub rurki mogą być nabite na deskę i przymocowane do uchwytu ręcznego jak widły lub znajdować się na nakładkach na buty. Inne rozwiązanie które sprawdza się na większych powierzchniach to obracający się wał do którego przytwierdzone są elementy nakłuwające. Zęby rurkowe wycinają wałeczki ziemi, które należy uprzątnąć z trawnika, można je skompostować.

Kiedy przeprowadzać aerację

 • w 3-4 roku od założenia trawnika
 • raz w roku na wiosnę, na glebach gliniastych również na jesieni
 • przy krótkim trawniku
 • na glebach lżejszych należy wykonać ok 150 -200 otworów na 1m2, na glebach ciężkich od 250 do 300 otworów na 1m2
  ziemia nie może być zbyt wilgotna lub zbyt sucha podczas zabiegu
   

Piaskowanie


Jest to zabieg podnoszący skuteczność aeracji i wertykulacji. Piaskowanie polega na zasypywaniu kanalików drobnym piaskiem. Tworzy się przepuszczalna dla powietrza rozpórka, która zapobiega zatkaniu się kanalika, przez kilka miesięcy, w zależności od gleby i warunków atmosferycznych. Piaskowanie zaleca się na glebach ciężkich i intensywnie używanych np. boiskach sportowych. Piaskowanie wykonuje się płukanym, suchym piaskiem kwarcowym o granulacji 0,5-1,2mm. Na 1m2 potrzeba ok 1,5 do 2l piasku a na trawnikach sportowych nawet dwa razy więcej. Grubość pokrycia nie powinna być większa niż 0,5cm. Po piaskowaniu trawnik należy równomiernie podlać, rozproszonym strumieniem wody, tak aby piasek trafił do otworów wykonanych podczas aeracji lub wertykulacji.
Polecamy również w naszym sklepie:
Dosiewka do trawników Substral

Nawóz do trawnika Substral

<< wstecz