Jak złożyć trawnik z rolki? Osoby planujące założenie trawnika do wyboru mają trawniki z siewu lub rolki. Tym razem pod lupę weźmiemy ten drugi przypadek, na pozór łatwiejszą alternatywę. Wydawać by się bowiem mogło, że wystarczy rozwinąć rolowaną trawę do ogrodu, odpowiednio ją nawodnić i po sprawie. Otóż, nic bardziej mylnego – należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Ze względu na coraz większą popularność, jaką cieszą się trawniki z rolki, należy przybliżyć ten temat szerszemu gronu odbiorców. Nic dziwnego, że rolowana darń jest tak często poszukiwana. Pozwala ona na dość szybkie zagospodarowanie zielenią przestrzeni ogrodowej. Soczyście zielona trawa długo cieszyć będzie oko właściciela, jeśli tylko stosować on się będzie do podstawowych założeń jej pielęgnowania.
Zakładanie trawnika z rolki w sposób optymalny
Pamiętać należy, że nawet najbardziej kosztowne materiały wykorzystywane w nowoczesnych technologiach ogrodniczych bez odpowiedniego zadbania, mogą szybko ulec zżółknięciu, wybrzuszeniu. Zastanów się więc nad wyborem odpowiedniego typu trawy w rolkach. Polski rynek udostępnia dwie możliwości:
- trawę wysiewaną bezpośrednio do gruntu, uprawianą, a następnie ściąganą specjalistycznym sprzętem ciągnikowym w postaci prostokątnych kawałków;
- trawę wysiewaną na torfowe podłoże umieszczone na foliowym podłożu.
Pierwsze rozwiązanie pozwala na uzyskanie pięknego trawnika z rolowanej darni, jednak minusem są tu skrócone korzenie w czasie ściągania trawy, a co za tym idzie – możliwość późniejszego żółknięcia. Drugie, nieco kosztowniejsze rozwiązanie to trawnik w rolkach nieco mniej efektywny na pierwszy rzut oka, jednak z większą zdolnością do przyjęcia się i nieprzysychania na obrzeżach.
Przed przewozem zwracamy uwagę na jakość darni – jej gęstość, kolor, stopień zachwaszczenia, grubość, wilgotność. Kolejnym etapem skutecznego zakładania trawnika z trawy rolowanej jest jej transport. Wtedy to pamiętamy o sposobie chwytania i przenoszenia pasów rozwijanej darni tak, by nie zostały one przerwane. Jeśli producent owija do transportu rolki w folię, to dopilnować należy jak najszybszego jej ściągnięcia – aby trawa nie zaparzyła się. Jeśli rolowana trawa do ogrodu nie może być od razu rozłożona, ustawiamy ją w miejscach zacienionych, z odpowiednim nawilżeniem nie dłużej niż 1 dzień.
Kolejne etapy zakładania trawnika z rolki
A. Przygotowywanie podłoża.
W ogródkach i ogrodach zastać możemy różnego rodzaju glebę, którą trzeba odpowiednio dostosować pod wyłożenie trawnika w rolkach. Optymalnie byłoby, gdyby odczyn podłoża był lekko kwaśny, a sama ziemia przepuszczalna, średnio nawilżona oraz próchniczna i wyrównana.
B. Rozwijanie trawnika.
Trawnik z rolki rozkładamy na wzór cegieł w murze – tak, aby pasy zachodziły na siebie i ściśle do siebie przylegały. Rozpoczynając od najszerszego miejsca w ogrodzie, dokładnie dociskamy pasy darni do przygotowanego podłoża. Jej brzegi podsypuje się ziemię, by nie podsychały. Gwarancją przyjęcia się trawnika jest jego codzienne podlewanie w pierwszym okresie (kiedy to powinno się również unikać chodzenia po nim), a następnie – zraszanie.
Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb zaprasza! - Zakładanie Trawnika Rzeszów
Jeśli pragniesz zlecić zakładanie trawnika z rolki profesjonalistom, serdecznie polecamy swoje usługi w tym właśnie zakresie. Wykorzystywana przez nas trawa z rolki jest najlepszej jakości, będzie z powodzeniem zastępować trawniki z siewu.