">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Środki ochrony roślin na wiosnę

Środki ochrony roślin na wiosnę

data dodania: 2016-03-18 13:51:04

Luty / marzec to czas, aby wykonać opryski na drzewach owocowych i iglastych zarówno przeciwko chorobom grzybowym jak i przeciwko szkodnikom, które przezimowały na naszych roślinach. 

 

Oprysk należy wykonać w ciepły, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Bardzo istotne jest też, aby temperatura była minimum 5˚C i powyżej (w zależności od stosowanego środka ochrony roślin). Dzięki wczesnemu zastosowaniu środków ochrony roślin nie zaszkodzimy owadom zapylającym, które jeszcze nie rozpoczęły lotów. 

 

Wiosenne opryski drzew owocowych:


Brzoskwinie 

 

W marcu opryskujemy drzewka brzoskwini przeciwko chorobie grzybowej, jaką jest kędzierzawość liści. Zarodniki grzyba zimują na korze drzewek i na łuskach pąków. Do zakażenia liści może dojść już w momencie nabrzmiewania pąków, dlatego zabieg wykonujemy w okresie bezlistnym, tuż przed ich pękaniem, preparatami Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP. Ważne, aby pokryć preparatem wszystkie części korony. Jeżeli nie wykonamy oprysków zapobiegawczych w marcu, to w maju, gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, na zwalczenie kędzierzawości będzie już za późno. 

 

Jabłonie

 

Wiosną opryskujemy również jabłonie przeciwko larwom kwieciaka jabłkowca oraz miodówce jabłoniowej. Kwieciak rozpoczyna żerowanie w fazie nabrzmiewania pąków. Wygryza w nich otwory, z których wycieka sok, co sprzyja infekcjom chorób grzybowych.  Oprysk wykonujemy w okresie przed pękaniem pąków liściowych, a z zielonym pąkiem kwiatowym, preparatami Calypso 480 SC lub Decis 2.5 EC. Należy pamiętać jednak, aby nie stosować preparatu Decis częściej niż 2 razy w sezonie, ponieważ może wystąpić uodpornienie się szkodników na substancję aktywną w nim zawartą.

 

Jabłonie należy też zabezpieczyć przeciwko chorobom grzybowym takim jak parch jabłonimączniak prawdziwy.

 

Przeciwko mączniakowi opryskujemy jabłonie w fazie różowego pąka. Preparatem Siarkol 800 SC, albo w sposób ekologiczny wyciągiem z krwawnika. Wykonujemy nie więcej jak 6 zabiegów preparatem Siarkol 800 SC w czasie sezonu wegetacyjnego, zachowując 7-10 dniowe odstępy między kolejnymi zabiegami.

 

Środki ochrony roślin na wiosnę

 

Parch jabłoni. Grzybnia parcha zimuje na pędach i w pąkach, wraz z ruszeniem wegetacji grzyb infekuje rozwijające się liście. Najbardziej widocznymi objawami parcha są plamy pojawiające się na górnej powierzchni liści, z początku o barwie oliwkowej, później zwiększające powierzchnię i przybierające barwę czarno-brunatną. Następnie powierzchnia liścia się uwypukla, liść zasycha i opada. Na owocach podobnie. W bardziej zaawansowanym stadium skórka owoców korkowacieje, zasycha, powstają pęknięcia, przez które ulatnia się woda, powodując wysuszanie i karłowacenie owoców. Oprysk wykonujemy podczas ukazywania się liści lub w czasie zielonego pąka kwiatowego stosujemy preparat Score 250 EC lub Syllit 65 WP. Oprócz środków chemicznych trzeba także stosować metody niechemiczne, polegające na usuwaniu i paleniu suchych liści oraz opadłych, zaschniętych owoców, w których mogą zimować zarodniki grzyba.

 

Środki ochrony roślin dla wszystkich drzew owocowych

 

W marcu wykonujemy oprysk na raka bakteryjnego drzew pestkowych wywołanego przez bakterie Pseudomonas syringae pv. Syringae, które zimują na powierzchni pędów, w pąkach i w korze drzewek owocowych. Aby uniknąć rozwoju choroby należy opryskać drzewka preparatem Miedzian 50 WP. Opryskujemy drzewka profilaktycznie w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych. Następnie zabiegi powtarzamy w fazie kwitnienia i fazie wzrostu owoców.

 

Rośliny sadownicze opryskujemy również przeciwko rakowi drzew i zgorzeli kory. Do tego celu wykorzystujemy preparat Topsin M 500 SC.

 

Oprysk preparatami olejowymi takimi jak Promanal 60 EC lub Catane 800 EC wykonany w okresie bezlistnym przed pękaniem paków niszczy zimowe jaja przędziorka owocowca i wylęgające z nich larwy, a także misecznika śliwowego.

 

Rośliny iglaste i środki ochrony dla nich odpowiednie

 

Na iglakach takich jak: Świerk biały w odmianach, Świerk pospolity, Modrzew, oprysk preparatem Promanal 60 EC lub Catane 800 EC zapobiega rozwojowi min. przędziorków, miseczników, tarczników, wełnowców niszcząc ich zimujące stadia. 

 

Preparaty te zapobiegają również atakowi ochojników, które występują głównie na świerkach i modrzewiach, żerując na pędach wierzchołkowych, w wyniku czego powstają szyszkowate naroślą, tzw. galasy. Wiosenny oprysk Promanalem przeciwko ochojnikom wykonujemy, gdy temp. przekroczy 12°C.

 

 

<< wstecz