">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Marcu

- jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej 0, zdejmujemy lub rozchylamy okrycia zabezpieczające rośliny;

- ubijamy ziemię wokół młodych drzewek;

- formujemy drzewa i krzewy;

- pod koniec miesiąca można silnie przyciąć wrzosy i wrzośce, budleje i powojniki kwitnące na młodych pędach;

- pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji krzewiastej i różom skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, nadmiernie zakrzaczające;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Przycinanie krzewów na wiosnę

Przycinanie krzewów na wiosnę

data dodania: 2016-03-21 12:13:54

Wiosna w ogrodzie to specyficzny okres, który przy odpowiednich warunkach atmosferycznych może przysporzyć ich właścicielom sporo prac (jeśli nie zdecydują się na profesjonalne usługi). Wśród podstawowych czynności, jakie powinno się przeprowadzać podczas wiosny w ogrodzie wymienić należy: zasilanie roślin w czasie wegetacji (nawożenie ich), wysiewanie traw i sadzenie nowych drzew i krzewów pod koniec marca, szczepienie (uszlachetnianie) krzewów i drzew, przygotowywanie rozsadnika, spulchniamy ziemię rabatową itp.

 

Równocześnie pamiętajmy o fakcie, że wspominane tu czynności przeprowadzane mogą być pod warunkiem, że temperatura utrzymuje się już od kilku dni powyżej 0 stopni Celsjusza. Jednak tematem, którym chcielibyśmy się zająć w tym materiale jest głównie przycinanie roślin. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące cięcia krzewów ozdobnych, drzew i innych roślin.

 

Przycinanie krzewów ozdobnych i żywopłotów

 

Żywopłoty są o tyle niekłopotliwe, że zasady ich przycinania są stosunkowo łatwo – skraca się bowiem o połowę pędy, które wyrosły w zeszłym roku. Dotyczy to żywopłotów młodych. Jeśli zaś mowa o tych starszych, to przyrosty z zeszłego roku mogą być wyeliminowanie niemalże w całości.

 

W związku z krzewami ozdobnymi kwitnącymi, to całość działań różni się w zależności od ich gatunku. Istnieje następujący podział: 

 

- na krzewy, które kwitną na młodych, tegorocznych pędach (jak: tawuła drobna, wierzbolistna, białokwiatowa, japońska; róże wielokwiatowe, hortensja krzewiasta i bukietowa, lawenda, budleja); 
- na krzewy, które kwitną na pędach starych, zeszłorocznych (zaliczamy tu: niektóre tawuły – van Houtte"a, norweską; ozdobne porzeczki, forsycje, jaśminowce, żylistki, irgi, kaliny, pigwowce, migdałki, hortensję ogrodową).

 

W przypadku pierwszej grupy przycinamy pędy do 1/3 ich długości. Nieco później przycinamy krzewy z grupy drugiej, bo dopiero w połowie kwietnia (oprócz chorych u suchych pędów). Zajmujemy się wtedy standardowo pędami krzyżowymi i tymi, które przesłaniają dostęp światła do wnętrza krzewu.

 

Przycinanie roślin Rzeszów

 

Przycinanie drzew i krzewów owocowych

 

Nim jeszcze drzewa i krzewy owocowe zaczną wypuszczać pęki z pędów, przystępujemy do ich przycinania, a będą to cięcia prześwietlające. Oznacza to, że wnętrze korony drzewa zyska więcej promieni słonecznych oraz powietrza. Wiąże się to również z cięciem krzyżujących się pędów i tych, które rosną do środka. Miejsca cięcia smaruje się odpowiednią maścią ogrodniczą w taki sposób, by roślina nie została zainfekowana grzybami.

 

Pielęgnacja roślin balkonowych na wiosnę

 

Nieco mniej pracy – w porównani do roślin w ogrodzie – wymagają na wiosnę rośliny balkonowe oraz te dopiero wysiewane w domach i mieszkaniach lub już pikowane z nasion zasianych w lutym i styczniu. Zawsze jednak pamiętać należy o podlewaniu i cieniowaniu iglaków balkonowych, zwalczaniu szkodników u młodych roślin, sadzeniu roślin cebulowych do skrzyń. Szukasz więcej porad w tym zakresie? Skontaktuj się z nami.

 

Usługi pielęgnacji zieleni – przycinanie, ochrona roślin środkami chemicznymi

 

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb to firma oferująca usługi pielęgnacji roślin obejmujące również prace wiosenne w ogrodzie. Oferujemy przycinanie krzewów ozdobnych, przycinanie drzew i krzewów owocowych i inne możliwości pielęgnowania ogrodów.

 

<< wstecz