">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

data dodania: 2016-06-27 08:50:56

Szkodnikami, które w bardzo dużym stopniu w polskich warunkach klimatycznych wpływają na jakość plonu z drzew owocowych są owocówka jabłkóweczka oraz owocówka śliwkóweczka.

 

Owocówka jabłkóweczka

 

Omawiany szkodnik (Cydia pomonella) jest motylem składającym swoje jaja na drzewach owocowych. Gąsienice owocówki jabłkóweczki spotyka się nie tylko na jabłoniach i gruszach, ale także innych drzewach owocowych – czereśniach, morelach, brzoskwiniach, pigwach, głogu, a nawet na orzechach włoskich (!). Jest to bardzo groźny szkodnik, w bardzo szybkim tempie może rozprzestrzenić się w całym ogrodzie i całkowicie je zalarwić. Gąsienice osiągają około 1,5 cm, wgryzają się w owoc i powodują jego zbyt wczesne opadanie.

 

Środki ochrony roślin przed owocówką jabłkóweczką

 

Środki ochrony roślin przez owocówką jabłkóweczką

 

Te szkodliwe motyle nie zbliżają się do sadów, które zostały potraktowane specjalistycznymi środkami ochrony roślin w odpowiednim czasie. Rośliny narażone na działanie owocówki należy spryskać preparatem jeszcze zanim larwy się wylęgną. Ich wzrost jest ściśle związany z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz Do ich rozwoju przyczynia się wysoka temperatura. Zmienne warunki atmosferyczne nie pozwalają na dokładne określenie czasu rozwoju i utrudniają zwalczanie owocówki jabłkóweczki.

 

W celu określenia obecności szkodnika w naszej uprawie powinniśmy wykorzystać pułapki feromonowe i w ten właśnie sposób wyznaczać stan niebezpieczeństwa dla roślin. Gdy intensywność lotu motyli wzrasta, należy zastosować odpowiedni środek zapobiegawczy. W maju następuje pierwsza faza lotu motyli, a kolejna fala powraca na przełomie czerwca i lipca, by II pokolenie mogło się pojawić w sierpniu. Skuteczne monitorowanie pułapek feromonowych w okresie od maja do sierpnia powinno uchronić sad przed inwazją owocówki. Pamiętajmy również o stosowaniu odpowiednich oprysków na robaki w jabłkach.

 

Owoce już uszkodzone przez gąsienice nie powinny być kompostowane, szkodnik ma tendencje do przezimowania i pojawienia się w przyszłym roku. Zainfekowane jabłka należy spalić lub zakopywać głęboko.

 

Insektycydy zwalczające owocówkę jabłkóweczkę

 

Na polskim rynku istnieje kilka sprawdzonych środków ochrony roślin które stosuje się do pozbycia omawianego szkodnika. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: Insegar, Dimilin 480 SC, Coragen 200 SC, Runner 240 SC, Steward 30 WG, Afirm 095 SG. Warto pamiętać, że dostępne są preparaty przeciwko owocówce jabłkówce w postaci naturalnej, a także chemicznych i biologicznych insektycydów.

 

Internetowy Sklep Ogrodniczy Zielony Klomb poleca

 

Wśród produktów w naszym sklepie internetowym ogrodniczym, które wykorzystać można w zwalczaniu owocówki jabłkóweczki oraz innych szkodników wyróżnić można na przykład:

 

-Lanca 3-rzędowa RO3MR/60SKH producenta Marolex – lanca do oprysków pasująca do produktów Mx20, AutoWasher, Titan, Profession (i Profession Plus), Hobby, Industry;

-Opryskiwacz ogrodniczy 500 ml Marolex;

-Opryskiwacz ogrodniczy 1000 ml Marolex;

-Opryskiwacz Master 1000 Ciśnieniowy Marolex;

-Opryskiwacz Master 1500 Marolex;

-Opryskiwacz Master Marolex 2000;

-Opryskiwacz plecakowy Titan 12 Marolex;

-Opryskiwacz Profession 5 litrów/7 litrów/9 litrów/12 litrów producenta Marolex;

-Pułapka na muszkę owocówkę 15 ml.

 

Skontaktuj się z nami i dobierz odpowiednio środki ochrony roślin przeciw owocówkom oraz innym nieupragnionym gościom w Twoim ogrodzie. Polecamy się w zakresie wszelkich usług ogrodniczych na terenie Rzeszowa oraz okolic. Sprawdź również dostępność specjalistycznych produktów w naszym sklepie online.

 

<< wstecz