">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Marcu

- jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej 0, zdejmujemy lub rozchylamy okrycia zabezpieczające rośliny;

- ubijamy ziemię wokół młodych drzewek;

- formujemy drzewa i krzewy;

- pod koniec miesiąca można silnie przyciąć wrzosy i wrzośce, budleje i powojniki kwitnące na młodych pędach;

- pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji krzewiastej i różom skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, nadmiernie zakrzaczające;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Przycinanie żywopłotów

Przycinanie żywopłotów

data dodania: 2016-07-22 12:32:38

Przycinanie żywopłotów ma na celu ustalenie ich ostatecznego wyglądu. W poniższym artykule przybliżymy takie kwestie jak: sposób na właściwe przycinanie, okresy strzyżenia, różnica między cięciem iglaków a żywopłotów liściastych itp.

 

Przycinanie żywopłotów

 

Wiele osób chcąc uchronić swoją działkę przed otoczeniem sąsiedzkim, gwarem ulicy lub też zasłonić mniej estetyczne miejsca (jak plac na kubeł ze śmieciami czy tez kompostownik), wykorzystuje w tym celu właśnie żywopłoty. Oprócz maskowania ogrodu czy działki, żywopłoty spełniają również niezaprzeczalnie funkcję estetyczną. Pięknie wyglądający efekt uzyskamy wtedy, gdy dokonywana będzie odpowiednia pielęgnacja roślin w formie przycinania. Nasadzenie może wyglądać doskonale przy samodzielnej pielęgnacji i odrobinie wysiłku, jednak niektórzy klienci decydują się również na wykorzystanie kompleksowych usług ogrodniczych specjalistów (jak na przykład aranżacji i pielęgnacji ogrodów Zielonego Klombu w Rzeszowie i okolicach).

 

 

Kiedy przycinać żywopłot?

 

Od momentu posadzenie dowolnego rodzaju krzewów na żywopłot, ich właściciele zastanawiają się nad wyznaczeniem najbardziej odpowiedniego momentu na rozpoczęcie przycinania. Należy zapoznać się z najważniejszymi, podstawowymi zasadami strzyżenia, by formowane rośliny rosły szybko, zdrowo i przez długie lata cieszyły oko. Samego przycinania nie należy się obawiać, jednak pamiętać o jego regularnym powtarzaniu. W przeciwnym wypadku rośliny mogą ulec nadmiernemu rozrostowi. Takie gatunki, jak np. żywotniki mogą rozrosnąć się nieodwracalnie na boki, podczas gdy nie będą formowane w ciągu jednego sezonu (wyjątek stanowi tu cis pospolity).

 

A. Pierwsze cięcie

 

W chwili, kiedy jest już pewne, że najsilniejsze wiosenne przymrozki nie powrócą, można przystąpić do pierwszego przycinania (mowa tu o pierwszym sezonie po zasadzeniu roślin). Niezależnie od tego, czy w planach jest formowanie żywopłotów, czy nie, należy podcinać krzewy do wysokości około 20-30 centymetrów. Dopiero wtedy rośliny zaczną silnie zagęszczać się przy podstawie.

 

B. Następne cięcia

 

W przypadku kolejnych podejść do podcinania, należy pamiętać, by pozostawiać w granicach od 2 do 30 centymetrów nowych przyrostów i zajmować się przycinaniem raz w roku. Najlepszym okresem do cięcia żywopłotów jest przełom marca i kwietnia – wtedy rośliny mają wystarczająco dużo energii do zabliźniania ranek i uchronienia się przed chorobami. Ostatnim momentem, w jakim powinno się przycinać rośliny to pierwsze dziesięć dni sierpnia. Stosując się do tej zasady, możemy być pewni, że nowe części rośliny zdążą jeszcze zdrewnieć przed nadchodzącą zimą i uchronią się przed przemrożeniem.

 

Sposób cięcia żywopłotów

 

Strzyżenie żywopłotów bywa niekiedy problematyczne. Postaramy się przybliżyć tę czynność w jak najbardziej przystępny sposób.

 

Ogólne założenia dotyczące sposobu przycinania żywopłotów nie zmieniają się, czy to mowa o roślinach iglastych czy liściastych. W pierwszej kolejności przycina się boki rośliny. By wykonać to jak najdokładniej, można rozciągnąć sznurek równolegle wyznaczający odnośniki do cięcia. Po ścięciu zbędnych części rośliny, przechodzimy do formowania jej grzbietu, czyli czubka/wierzchołka. Do cięcia możemy wykorzystywać zarówno poziomo ułożone, ręczne nożyce żywopłotowe jak i elektryczne. Również w tym przypadku pomocne będą linie pomocnicze ze sznurków.

 

Części rośliny, które pozostały na ziemi po skończonym przycinaniu, mogą być przydatne do stworzenia kompostu. Pamiętać należy o zadbaniu o przyciętą roślinę – w tym okresie przyda jej się nawóz wzbogacony w azot oraz wilgotna ściółka.

<< wstecz