">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Wrześniu

- zupełnie rezygnujemy z zasilania drzew, krzewów i bylin nawozami zawierającymi azot;

- nie przycinamy już gałęzi drzewom;

- ostatni raz strzyżemy żywopłoty;

- pobieramy półzdrewniałe sadzonki z krzewów;

- pobieramy zdrewniałe sadzonki z krzewów liściastych i zimozielonych;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Koszenie trawników Rzeszów

Koszenie trawników Rzeszów

data dodania: 2016-07-25 10:22:40

Każdy właściciel ogrodu pragnie posiadać również piękny i zadbany trawnik, który będzie nie tylko miejscem wypoczynku całej rodziny, ale również świetną wizytówką. Niestety, by uzyskać wymarzony efekt, trzeba się liczyć z koniecznością nieustannej pielęgnacji trawy w ciągu całego sezonu, już od początku sezonu, na wiosnę.

 

Jak i kiedy kosić trawę?

 

Do pierwszego przycinania murawy przystępuje się w momencie, kiedy trawa osiągnie wysokość od 6 do 10 cm (6 – gazonowe, 8-10 – użytkowe 10 – parkowe). Podobnie sytuacja ma się w przypadku drugiego koszenia. Dopiero za trzecim razem strzyżemy trawę nieco niżej.

 

Pierwsze koszenie następuje zazwyczaj na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja. Młody trawnik w pierwszym sezonie kosimy wtedy, gdy osiągnie odpowiednią wysokość. Ostatnie koszenie odbywa się w październiku w celu zabezpieczenia trawy przed gniciem (gwarancją jest pozostawienie jej na poziomie nie wyższym niż 4 cm).

 

Koszenie trawnika Rzeszów

 

Wysokość koszenia

 

Pięknie wyglądająca darń w ogrodzie wymaga odpowiedniej wysokości koszenia. Jeśli do czynienia mamy z trawnikiem reprezentatywnym, to czynność tę wykonywać można znacznie częściej niż w przydomowych ogrodach, nawet parę razy w tygodniu (częstotliwość koszenia zależeć będzie ponadto od sposobu nawożenia, gatunków traw w murawie, podlewania, okresu w roku). W zależności od posiadanego typu trawnika, zmieniają się również standardy wysokości koszenia. Jeśli chodzi o trawnik gazonowy, rzadko uczęszczany, to jego wysokość może osiągnąć nawet 8-10 cm, a trawniki znajdujące się w parkach czy na łąkach jeszcze więcej – od 10 do 15 cm. W upały kosimy trawę wyżej.

 

A. Zbyt niskie koszenie trawy.

 

Murawa stanie się przerzedzona, a także spowolni się jej wzrost. Zacznie szybciej wysychać, zaistnieje ryzyko pojawienia się chorób oraz występowania mchu. Co więcej – niskie koszenie może uszkodzić nóż kosiarki.

 

B. Zbyt wysokie koszenie trawy

 

Jeśli pozostawimy trawę zbyt wysoką, istnieje możliwość wyparcia szlachetnych gatunków przez te szkodliwe lub chwasty. Murawę kosimy wysoko, gdy jest młoda, na terenach nieużywanych i zaniedbanych lub ciężko dostępnych.

 

Kierunek koszenia trawy

 

W kolejnych tygodniach koszenia, należy ścinać murawę w sposób prostopadły do wcześniejszego. Warto również pamiętać, by dokonywać koszenia na zakładkę w celu uniknięcia niedokoszonych fragmentów darni.

 

Zabiegi po koszeniu trawnika

 

Po wykonaniu pierwszego koszenia trawy idealnym zabiegiem będzie wałowanie trawnika (z wykorzystaniem lekkiego urządzenia). Jeśli ten etap będzie pominięty, a rośliny nie zostaną dociśnięte do gruntu, prawdopodobne jest ich wyrywanie nożem kosiarki. Koniec koszenia oznacza również konieczność wygrabienia niepotrzebnych ździebeł trawy oraz pozostałych resztek roślinnych. Mowa tu np. o liściach i patykach. Jeśli nie jest to pierwsze lub ostatnie koszenie w roku, można zostawić krótkie źdźbła trawy (do 4 cm), które rozłożą się i zasilą murawę. Najbardziej polecane pozostawianie pokosu na trawniku jest wtedy, gdy kosiarka wykorzystuje funkcję mulczowania (rozdrabniania).

 

Koszenie trawników Rzeszów

 

Podstawowe zasady koszenia trawnika

 

W celu uzyskania odpowiedniego efektu cieszącego oko, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach w procesie koszenia trawnika. Po pierwsze, warto regularnie i dość często przycinać trawę i podcinać niewielką ilość ździebeł, lecz stosunkowo nisko. Trawnik znajdujący się w przydomowym ogrodzie powinien osiągnąć wysokość od 3 do 4 centymetrów. Drugą zasadą, o której należy pamiętać jest to, by kosić trawę suchą, a podlewać ją intensywnie dopiero po wykonaniu tej czynności. Co więcej, koszenie nie powinno odbywać się w godzinach południowych, warto odczekać do wieczora lub kosić z samego rana. Kolejnym warunkiem przycinania trawnika jest posiadanie sprawnej kosiarki z dobrze naostrzonym nożem. W ten sposób źdźbła trawy będą obcinanie, nie odrywane. Wpływa to bezpośrednio na efekt wizualny – oderwane końcówki traw stają się z czasem białe.

 

Dodatkowe prace porządkowe w ogrodzie

 

Oprócz koszenia trawy w Rzeszowie i okolicznych miejscowościach, zapewniamy również dodatkowe prace porządkowe w ogrodzie, w tym – wywóz skoszonej trawy. Nowoczesne i solidne narzędzia do pielęgnacji trawników i innych roślin ogrodowych pomagają nam w 100% spełniać wymagania klientów.

 

Koszenie trawników Rzeszów

 

Centrum Ogrodnicze "Zielony Klomb" w Rzeszowie poleca swe usługi w zakresie koszenia trawników przydomowych oraz tych znajdujących się na większych obszarach. Skontaktuj się z naszym biurem drogą telefoniczną lub mailową.

 

Inne, kompleksowe usługi ogrodnicze

 

Zapraszamy również do sprawdzenia innych oferowanych usług. Wśród nich polecamy szczególnie: automatyczne nawadnianie trawników, wertykulacja trawników, zakładanie trawnika (w tym również: zakładanie trawnika z rolki).

 

Trzy zasady pięknego trawnika

→ regularne podlewanie;
→ nawożenie;
→ częste koszenie.

 

<< wstecz