">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Zielone ściany z roślin w ogrodzie

Zielone ściany z roślin w ogrodzie

data dodania: 2016-08-22 11:29:35

Wertykalne ogrody są naturalną przesłoną zasłaniającą przydomowe ogrody lub inne przestrzenie od zgiełku ulicy, jej zanieczyszczeń, a dodatkowo wzbogacające okolicę swymi walorami wizualnymi. Najskuteczniejsze w swoim działaniu są pionowe ogrody składające się z różnego gatunku roślin, jednak równie dobrze można zastosować w takim przypadku bardziej jednolitą konstrukcję.

 

Im szersza zielona ściana, tym skuteczniejsze jest jej działanie. Dobrze również, kiedy zaprojektowana jest w ten sposób, by posiadała dobrze zagęszczoną podstawę. Wewnątrz budynków jednak najczęściej spotyka się instalacje pionowych ogrodów o jednolitym rozmieszczeniu roślin. Naukowcy zajmujący się tematem blokowania dźwięków przez ogrody wertykalne wykazali, że dziesięciometrowa ściana zieleni w ogrodzie blokuje nawet 70% hałasu.

 

Jeśli już mowa o liczbach, to warto również wspomnieć, że planowanie zielonych ścian z roślin na terenie miast zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o około 30%. Coraz częściej więc władze miast decydują się na tego typu rozwiązanie. Przykładem może posłużyć tu nasz piękny Rzeszów.

 

Ogrody Rzeszów

 

Podstawowe rodzaje zielonych ścian:

 

A. zielone ściany zewnętrzne – wykorzystanie roślin sprawdzonych w polskich warunkach klimatycznych;

B. zielone ściany wewnętrzne (we wnętrzach takich, jak w sypialnia, salon, korytarz lub inny pokój);

C. mobilne ogrody wertykalne – stanowią swego rodzaju "żywy mebel", dają możliwość łatwego przemieszczania między pomieszczeniami; świetnie sprawdzają się w na przestrzeniach biurowych;

D. zielone ściany z mchu / panele z mchem – jedno z ciekawszych rozwiązań, nie potrzebuje nawadniania, pochłania wilgoć z powietrza; stanowią bardzo wygodny element ozdobny – nie wymagają przycinania, ani umieszczania w świetle słonecznym.

 

Inne określenia spotykane do opisania omawianego tematu to: hydroogrody, ściany zieleni.

 

Zalety zielonych ścian:

 

→ kumulacja, zatrzymywanie, neutralizowanie zanieczyszczeń z powietrza;

→ tworzenie mikroklimatu w pomieszczeniach;

→ dawanie wrażenia spokoju, relaksu, odprężenia – człowiek inspiruje się naturą;

→ izolacja akustyczna – Hałas ulicy może zostać zneutralizowany poprzez zastosowanie chociażby wysokiego żywopłotu lub inwestycja w pnącza, które szybko się rozwijają. Przykładem tutaj mogą służyć takie osłonowe pnącza, jak: rdestówka bucharska (rdest Auberta – Fallopia baldchuanica), powojniki z grupy Tangutica (przykładowo tzw. Bill MacKenzie, "Lambton Park", "Last Dance", "Anita", "Helios", "Aureolin"), grupy Vitalba (tu z kolei przykładem może być "Paul Garges"), winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata; nieco mniej odporny na mrozy), dławisz okrągłolisty (Celastrus orbiculatus), kokornak wielkolistny (Aristochia macrophylla), winorośl pachnąca (Vitis raparia), winorośl japońska (Vitis coignetiae), winorośl amurska (Vitis amurensis) i wiele innych.

→ izolacja cieplna o każdej porze roku (dodatkowa zaleta – obniżenie zużycia energii cieplnej, oszczędności);

→ przywracanie zieleni do miejsca, skąd została kiedyś usunięta – ożywienie miejskiego obrazu, maskowanie miejsc mniej estetycznych;

→ zajmowanie niewielkich przestrzeni użytkowych dzięki pionowej, lekkiej konstrukcji;

→ automatyczne nawadnianie z wykorzystaniem systemu wyposażonego w sterowniki.

 

Przykładowa budowa ogrodu wertykalnego

 

Montaż ogrodów wertykalnych dla typowego laika w temacie może być dość problematyczny, szczególnie w zakresie nawodnienia. W celu zamocowania pionowego ogrodu potrzebny będzie stelaż (np. metalowa, plastikowa lub drewniana kratownica), dostęp do wody, prądu i kanalizacji – w wybranych rodzajach konstrukcji.

 

Jeśli zaś mowa o doborze roślinności do ścian wertykalnych, to jest on zależny od warunków panujących w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Rośliny muszą być odpowiednio odporne na temperatur oraz stopień nasłonecznienia, a także być odpowiednio dobrane pod względem sposobu nawadniania lub nawożenia. Nie bez znaczenia są również ich walory estetyczne.

 

Podstawową zasadą jest nieprzekraczanie wagi 30 kg na metr kwadratowy, dobre usztywnienie stelażu. Jeśli zaś mowa o nawadnianiu, to powinno odbywać się z góry konstrukcji do dołu, wraz z dostarczaniem odpowiednich składników mineralnych.

 

Ogrody Rzeszów

 

Nasza firma przyjmuje zlecenia wykonania ogrodów wertykalnych na życzenie klienta pragnącego wykorzystać ten naturalny filtr powietrza w dowolny sposób. Kontakt pod numerem telefonu 730 014 730 lub osobiście, w siedzibie firmy.

 

Ogrody przydomowe z zaaranżowanymi zielonymi ścianami to jedynie wycinek zakresu usług specjalistów zatrudnionych w Centrum Ogrodniczym "Zielony Klomb" w Rzeszowie. Jeśli chcesz, by Twój ogród lub roślinność wewnątrz budynku nabrała indywidualnego charakteru cieszącego oko przez cały rok, zgłoś się do nas! Polecamy swoje usługi na terenie miasta oraz w okolicach.

<< wstecz