">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Marcu

- jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej 0, zdejmujemy lub rozchylamy okrycia zabezpieczające rośliny;

- ubijamy ziemię wokół młodych drzewek;

- formujemy drzewa i krzewy;

- pod koniec miesiąca można silnie przyciąć wrzosy i wrzośce, budleje i powojniki kwitnące na młodych pędach;

- pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji krzewiastej i różom skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, nadmiernie zakrzaczające;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Sadzenie tulipanów, narcyzów i hiacyntów

Sadzenie tulipanów, narcyzów i hiacyntów

data dodania: 2016-09-20 08:16:20

 

Tulipany, narcyzy i hiacynty to chyba jedne z najbardziej rozpoznawalnych roślin cebulowych. Nie wszystkie rośliny z tego rodzaju mogą zimować w gruncie (np. mieczyk, begonia, lilia), dlatego warto zapoznać się z terminami sadzenia ich cebulek.

 

Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

 

Naturalny cykl życiowy oraz temperatura gruntu to bardzo ważne czynniki wyznaczające najbardziej odpowiednie okresy sadzenia roślin cebulowych. Dla rośliny liczy się to, by była wysadzona zanim zacznie wypuszczać korzenie i będzie potrzebowała wody. W niektórych przypadkach, kiedy nie ma mrozu, można pokusić się nawet o opóźnione sadzenie – kwiaty cebulowe są raczej odporne na przymrozki.

 

Wymienione wyżej rośliny cebulowe, które nie zimują w gruncie sadzimy na wiosnę. Inaczej jest w przypadku tulipanów i innych roślin cebulowych, które sadzimy od połowy lata według schematu:

 

A. sierpień – wrzesień → narcyz, biała lilia, krokus, rannik, szachownica kostkowata, szachownica cesarska

B. sierpień – listopad → cebulica syberyjska, czosnek karatawski, złocisty i modry

C. sierpień – październik → narcyzy karłowate, hiacynty, przebiśniegi wielokwiatowe, puszkinia, lilia bulwkowata, szafirki, ornitogallum

D. wrzesień – październik → tulipan

E. od października → lilia tygrysia, lilia wspaniała, mieczyk Glagiolis palustris i Gladiolus communis, galtonia

 

Sposób sadzenia i późniejsza pielęgnacja cebulek

 

Cebulki sadzimy na głębokość trzykrotnie większą niż ich wysokość. Jeżeli gleba jest ciężka i zbita sadzimy je nieco płycej (możemy podsypać cebulkę piaskiem), jeśli natomiast lekka i piaszczysta – głębiej i wzbogacamy ją o kompost. Jeśli roślina wypuściła już z cebulki pęczek, należy obchodzić się z nią ostrożnie i uważać, by go nie odłamać.

 

Sadzenie tulipanów, narcyzów, hiacyntów

 

W okresie wiosennym zasadzone jesienią cebulki mogą wymagać regularnego podlewania. Z kolei latem od momentu podsychania pierwszych liści należy zapewnić im sezon suszy. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, to stosujemy je wczesną wiosną w okresie wzrostu oraz drugi raz podczas kwitnienia (rośliny kwitnące latem). Aby cebulki były dorodne, należy ogławiać rośliny – zrywać kwiaty zaraz po przekwitnięciu, tak aby roślina nie wysilała się na tworzenie nasion. Po jesiennym sadzeniu warto okryć cebulki 3-centymetrową warstwą torfu/kory lub położyć gałązki świerku.

 

Wykopywanie i przechowywanie cebulek jest ważne szczególnie dla tulipanów i hiacyntów (należy to czynić co roku lub co dwa lata), nieco rzadziej, bo co 2/4 lata wykopujemy i przechowujemy narcyzy, lilie, psizęby. Pozostałe gatunki odkopujemy, rozdzielamy, czyścimy po osuszeniu i przechowujemy wtedy, gdy już słabo kwitną lub zanadto się zagęszczają. Cebulki przechowuje się w przewiewnym, ciemnym miejscu, w ażurowym pojemniku.

 

W naszym sklepie ogrodniczym online zakupisz...

 

Akcesoria, które mogą być przydatne przy sadzeniu tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych roślin cebulowych:

 

A. Ażurowe koszyczki chroniące rośliny przed gryzoniami: osłonka na cebule 270; osłonka na cebule 80; osłonka na cebule 130; osłonka na cebule 200; osłonka na cebule prostokątna.

B. Również polecane: nawóz do roślin cebulowych i bylin 1,2 kg Agrecol; nawóz do roślin cebulowych i bylin 1 kg Vila Yara; 

 

Koszyczki na cebule dostępne w ofercie Zielonego Klombu są idealną alternatywą tradycyjnego sadzenia roślin cebulowych. Nie tylko chronią je przed podgryzaniem przez szkodniki, ale również ułatwiają organizację grup kwiatowych w ogrodzie. Dzięki osłonce można ponadto łatwiej odkopać cebulki kwiatowe po okresie kwitnienia i uschnięciu liści w celu przygotowania ich do następnego sezonu. Dzięki temu, że wyprodukowano je z polipropylenu, są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i mogą posłużyć wielokrotnie.

 

<< wstecz