">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Zakładanie ogrodów z oczkiem wodnym

Zakładanie ogrodów z oczkiem wodnym

data dodania: 2016-09-05 11:24:57

Wielu właścicieli przydomowych ogrodów i większych działek nie wyobraża sobie ich bez pięknie zaprojektowanego oczka wodnego lub stawu. Urządzenie ogrodu z tego typu zbiornikiem wodnym nie jest trudne, bywa jednak kosztowne i pracochłonne, wymaga również późniejszej regularnej pielęgnacji.

 

Warto zdecydować się na aranżację ogrodu z oczkiem wodnym chociażby na pozytywne działanie wody na otaczające ją środowisko, zwierzęta oraz ludzi. Nie tylko ujemnie jonizuje powietrze, ale również wpływa na ochłodzenie temperatury w ciągu lata, relaksuje domowników. Niezaprzeczalnych walorów z pewnością jest wiele.

 

Gdzie umieścić oczko wodne?

 

Lokalizacja oczka wodnego czy też innego zbiornika wodnego w ogrodzie jest nie bez znaczenia. Ze względu na tworzący się wokół oczna mikroklimat, dobrze jest go umieścić w okolicy domu, nie w odległym zakątku. Ograniczeniem mogą być tu korzenie dużych drzew, które mogą utrudniać proces budowy, a także sąsiedztwo drzew liściastych oraz krzewów.

 

Zakładanie ogrodów z oczkiem wodnym

 

Dobrze jest również sprawdzić przed początkiem prac, gdzie przebiegają linie instalacyjne przyłączone do domu – nie powinno się zakładać oczka nad nimi. Pamiętajmy również, że elektryczność i woda będą potrzebne do zasilania oczka. Umiejscowienie go w ogrodzie powinno ponadto zapewnić minimum 4-8 godzin dziennie.

 

Urządzenia przydatne w zakładaniu oczka wodnego

 

W związku z tym, że oczko wodne czy staw nie jest systemem naturalnym, a sztucznie powstałym i utrzymywanym, trudno jest w nim utrzymać równowagę biologiczną. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego pH (od 7,5 a 8,4), czystości wody. W tym celu w mniejszych zbiornikach montuje się specjalne urządzenia filtracyjne oczyszczające mechanicznie i napowietrzające – w większych obiektach wodnych pracę tę swobodnie wykonywać mogą rośliny i zwierzęta. Mowa tu oczywiście o urządzeniach takich jak napowietrzacze, fontanny, wodospady, lampy UVC i in.

 

Pielęgnacja zbiornika wodnego

 

Po wykonaniu w ogrodzie oczka, w różnych okresach roku należy wykonywać czynności pielęgnacyjne. Dla przykładu – jesienią usuwamy uschnięte i pożółkłe części roślin, latem je rozsadzamy, a wiosną usuwany gnijące i suche pędy. Również glony w wodzie podlegać muszą stałej kontroli – w razie ich nadmiernego wzrostu stosujemy odpowiednie preparaty. W przypadku wysokich temperatur powietrza istnieje możliwość konieczności uzupełnienia poziomu wody.

 

Przykłady produktów w internetowym sklepie ogrodniczym Zielonego Klombu pomocne przy projektowaniu i pielęgnacji ogrodu z oczkiem wodnym lub innym zbiornikiem:

 

A. Produkty Oase (np. kosze tekstylne okrągłe na rośliny wodne, pompy nawadniające, zestawy energooszczędnych lamp ledowych, pompy zanurzeniowe do brudnej wody, torfy do uzdatniania wody, geowłóknina, teleskopowe podbieraki do glonów itp.);

B. Produkty Soll (np. produkty biocide"owe do zmniejszania ilości glonów, produkty naturalnie redukujące muł w oczku, pokarm dla ryb, testy do oczek itp.);

C. Filtry i sterylizatory (np. pływające skimery do oczyszczania powierzchni stawu, pompy filtracyjno-strumieniowe, gąbki do filtrów, kamienie napowietrzające itp.);

D. Odkurzacze;

E. Folie (np. folie w różnych kolorach, geowłókniny, geomembrany itp.);

F. Fontanny (np. dysze spieniające, pompy fontannowe, zestawy solarne, wodospady, zamgławiacze itp.);

G. Kosze na rośliny (juty do doniczek, kosze tekstylne kwadratowe i okrągłe, kosze plastikowe itp.);

H. Oświetlenie (lampy i reflektory podwodne, zestawy solarne, przedłużacze ogrodowe itp.);

I. Pokarm dla ryb;

J. Pompy;

K. Inne.

 

Wykonawstwo ogrodów z oczkami wodnymi

 

Wykonawstwo ogrodów z oczkiem wodnym lub stawem jest jednym z podstawowych elementów naszej działalności. Polecamy się w zakresie aranżacji ogrodów, ich projektowania, a także dostarczania wszelkich potrzebnych akcesoriów ogrodowych w tym zakresie. Zachęcamy do odwiedzenia internetowego sklepu ogrodniczego Zielonego Klombu, gdzie wystawiamy wspomniane produkty. Szczególnie polecamy sekcję "Oczko wodne, basen".

 

 

<< wstecz