">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Oczka wodne przed zimą

Oczka wodne przed zimą

data dodania: 2016-10-17 10:42:45

Woda w oczku wodnym wymaga stałej pielęgnacji. Szczególnie dużo prac przysparzają jesienią opadające liści, które trzeba systematycznie usuwać, by nie zdążyły zanieczyścić wody w trakcie rozkładania się. Inne prace należy dopasować odpowiednio do wielkości zbiornika wodnego, jaki posiadamy w ogrodzie.

 

Pielęgnacja oczka wodnego jesienią

 

Wzmożone rozkładanie się części organicznych (jak opadłe liście) w oczku wodnym sprawiają, że woda znacznie się zakwasza. Szczególnie szkodliwe w tym względzie będą liście dębu. Usuwanie z powierzchni wody liści (lub zabezpieczanie oczek specjalnymi siatkami ochronnymi) idzie oczywiście w parze z usuwaniem innych, przekwitłych już roślin znajdujących się poza powierzchnią wody.

 

Zaleca się również wykorzystywane z głową, w odpowiednich ilościach preparaty do oczka wodnego służące do oczyszczania wody. Takie działanie profilaktyczne będzie miało dobry wpływ na równowagę biologiczną. Wykorzystanie specjalistycznych środków do oczek wodnych najlepiej skonsultować z ekspertem, szczególnie w przypadku, kiedy oczko wymaga dość szybkiej interwencji.

 

Oczka wodne jesienią

 

Oczka wodne z rybami przed zimą

 

Zwierzęta żyjące z opisywanych tu zbiornikach wodnych znacznie ograniczają swoją aktywność wraz z pojawieniem się niskich temperatur, dlatego też dobrze jest zmniejszyć ilość podawanego mi pokarmu. Warto również zastosować specjalny pokarm dla ryb o wysokoenergetycznych właściwościach, który pozwoli im na odpowiednie przygotowanie się do sezonu. Jeśli temperatura wody w pewnym okresie spadnie poniżej 12 st. C, zaprzestajemy karmienia – od tego momentu ryby przestają trawić.

 

Dla dokładniejszego zbadania jakości wody w oczku, właściciel może dodatkowo nabyć testy badające stężenie azotanów – powiedzą nam one, kiedy woda może zaszkodzić rybom, a kiedy nawet je uśmiercić. Nieprawidłowa jakość wody (uwzględniająca wspomnianą ilość azotanów, odczyn pH oraz jej twardość) może być regulowana poprzez wymianę części wody w zbiorniku. W takich sytuacjach, gdy wymieniamy ok, 15% wody, sprawdzamy kontrolnie jej jakość po kilku dniach.

 

Zaleca się, by w oczku na zimę (w miarę możliwości) pozostało urządzenie napowietrzające – będzie ono wtedy pozytywnie działało dla równowagi biologicznej. Oprócz tego pompa napowietrzająca będzie działała przeciwgnilnie. Napowietrzacz umieszczony na odpowiedniej wysokości wody nie będzie mieszał jej zimnego poziomu z ciepłą warstwą, a poza tym będzie przeciwdziałał zamarzaniu. Inne sposoby na przeciwdziałanie zamarzaniu – pływak z brzęczykiem, pływająca piłka, styropianowy przerębel. (Sprawdź dostępność tych produktów w naszym sklepie ogrodniczym online.)

 

Małe i duże zbiorniki przed zimą

 

Przygotowanie oczka wodnego do zimy różnić się będzie również w zależności od jego objętości i rodzaju. Poleca się likwidację bardzo małych oczek na czas zimowy (tych nieprzekraczających 200 litrów) – łącznie z przeniesieniem organizmów żywych do środka pomieszczenia oraz zabezpieczeniem pozostałego zbiornika przed pęknięciem poprzez np. wypełnienie go słomą – jeśli zamontowany jest na stałe.

 

Jeśli głębokość oczka jest większa niż 1 m, możemy pozwolić sobie na pozostawienie ryb i roślin na zimę w wodzie. Całość wody nie zamarznie, a przy dnie, w miejscu zimowania ryb, powinna ona osiągnąć stałą temperaturę w ciągu zimy rzędu 4 st. C.

 

Jeśli liście zdążyły opaść na dno zbiornika, to musimy pamiętać o przeniesieniu i odpowiednim zabezpieczeniu ryb przez przystąpieniem do gruntownego sprzątania. Przed usunięciem szlamu z dna zbiornika, a także wyczyszczeniem jego brzegów, opróżniamy go z wody do 1/3 poziomu. Jeśli rośliny wodne rozrosły się zanadto, przycinamy je. Po wykonaniu tych czynności, możemy znowu napełnić oczko i wpuścić do niego ryby.

 

Polecamy się w kwestii planowania, wykonawastwa, utrzymania oczek wodnych w ogrodach przydomowych, a także oferujemy odpowiednie produkty w sklepie ogrodniczym online lub w formie stacjonarnej.

 

<< wstecz