">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Przygotowywanie ciepłego inspektu

Przygotowywanie ciepłego inspektu

data dodania: 2017-02-14 07:58:29

Inspekt jest skrzynią wykonaną z drewna. Najczęściej jego górna część to ruchoma, przeszklona klapa (okno inspektowe), którą można podnosić w celu przewietrzenia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje inspektów – inspekt ciepły i inspekt zimny. Oba wykorzystuje się do przyspieszania rozwoju roślin o długiej wegetacji

 

 Jak przygotować ciepły inspekt?

 

Inspekt wykonany może zostać z drewna lub z betonu. W tym drugim przypadku będzie on konstrukcją stałą, bez możliwości przenoszenia z miejsca na miejsce. Jeśli jednak zależy nam na mobilności inspektu, należy wykonać go z drewna. Najszybciej (jako zastępstwo desek, które należałoby zbić razem) stworzymy go z płyt MDF. W narożnikach dobrze jest zamontować kątowniki ze stali. Zamiast szyby w klapie wykorzystać można zamiennie folię lub pleksi.

 

Przygotowanie ciepłego inspektu

 

Dodatkowo inspekt ogrzewa się obornikiem, który pozwoli na wysiew roślin ciepłolubnych (np. pomidorów) już w marcu. W trakcie rozkładania się wydziela on ciepło, dzięki czemu nasiona mogą rozpocząć kiełkowanie. Będzie on tworzył najniższą warstwę inspektu, na którą nakłada się sieczkę ze słomy lub suche liście. Po ubiciu tych dwóch warstw, nakładamy ostatnią – ziemię do wysiewu. Standardowo inspekt powinien być wysoki na min. 40 cm, z przodu, 60 cm z tyłu, jednak jeśli planujemy warstwę obornika, to warto go podnieść o 20 cm. Polecana minimalna szerokość to 60 cm, z długość – 120 cm.

 

Zimny inspekt z kolei przygotowuje się bezpośrednio w gruncie, jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne i to dopiero od połowy marca.

 

Rozsada roślin pod osłonami

 

Oprócz ręcznie przygotowanego inspektu, do rozsady roślin używać można również inne akcesoria ogrodnicze, które stosować można również w pomieszczeniach zamkniętych. Wśród nich wymienić można dla przykładu mini szklarenkę służącą do uprawy sadzonek roślin. Swobodnie może ona posłużyć również jako kuweta wysiewna.

 

Przyspieszanie uprawy roślin inspektem, szklarnią, tunelem

 

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć uprawę roślin w ogrodzie? Istnieje kilka sposobów, które są chętnie wykorzystywane przez ogrodników amatorów i profesjonalistów. W tym celu wykorzystać można zarówno omawiany tu inspekt, albo też jego większe odpowiedniki w postaci szklarni czy tunelu foliowego. Uprawa roślin pod tego typu osłonami będzie znacznie szybsza i skuteczniejsza, szybciej urosną nowalijki, kwiaty i warzywa.

 

Pielęgnowanie ogrodu w Rzeszowie

 

Pielęgnacja ogrodu w Rzeszowie

 

Jeśli nie jesteś pewien swych sił w pielęgnacji czy urządzaniu ogrodów, chciałbyś się dowiedzieć więcej na poruszany tu temat lub poradzić w innej kwestii ogrodniczej czy zamówić usługi naszego projektanta, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego, a także osobistego w siedzibie Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb przy ul. Emilii Plater 8 w Rzeszowie.

 

 

<< wstecz