">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Ćma bukszpanowa w Rzeszowie

Ćma bukszpanowa w Rzeszowie

data dodania: 2017-08-02 08:51:10

Uwaga groźny szkodnik ćma bukszpanowa już w Rzeszowie!

 

Cydalima perspectalis jest śmiertelnym zagrożeniem dla krzewów bukszpanu. Jest to mały motyl z rodziny wachlarzykowatych. Ćma bukszpanowa przybyła do Europy z Azji około dekadę temu. W Polsce zaobserwowano ją trzy lata temu. Dorosły osobnik składa jaja wewnątrz krzewu po spodniej stronie liścia, dlatego łatwo je przeoczyć. Następnie na krzewach pojawia się charakterystyczny oprzęd, w którym błyskawicznie rozwijają się liczne, żarłoczne gąsienice, powodujące gołożery. W naszym klimacie występuje 2 – 3 pokolenia w ciągu roku.

 

UWAGA: Motyl nie ma wrogów naturalnych.

 

Jest trudnym przeciwnikiem do zwalczania. W badaniach wykazano częściową skuteczność deltametryny i diflubenzuronu. Są to substancje aktywne w takich preparatach jak Decis. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie informuje że nie ma zarejestrowanego preparatu zwalczającego gąsienice Cynalima perspectalis.

Ćma bukszpanowa w Rzeszowie

 

Zaleca się mechaniczne usuwanie szkodnika bukszpanu, wycinanie i palenie (nie kompostowanie) porażonych pędów. W podobnym tonie wypowiada się prof. K. Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zaleca monitorowanie bukszpanów. Co 10 -14 dni należy zaglądnąć do środka krzewu i sprawdzać czy wewnątrz nie ma gąsienic.

 

Profesor uważa że na dzień dzisiejszy najskuteczniejszymi metodami są pułapki feromonowe. Są to lepy lub wiszące pojemniki z feromonami wabiącymi samce motyla i w ten sposób zapobiegające rozwojowi następnego pokolenia. Mechaniczne zwalczanie ma jeszcze jedną zaletę – jest w pełni ekologiczne.  

 

Ćma bukszpanowa w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych coraz częściej słyszy się o nowych przypadkach wystąpienia opisywanego szkodnika bukszpanów w Polsce. Zwracajmy uwagę na swoje żywopłoty oraz pojedyncze krzewy bukszpanów w ogrodach i reagujmy jak najszybciej. Oto przykłady niszczycielskiego działania ćmy bukszpanowej:

 

 

 

 

 

 

 

Skuteczne zwalczanie szkodnika w bukszpanie

Jeśli chcesz pozbyć się ćmy bukszpanowej, którą zauważyłeś w swoim ogrodzie, skorzystaj z naszych kompleksowych usług ogrodniczych lub od razu przejdź do naszego sklepu internetowego i dokonaj zakupu jednego ze środków zwalczających Cydalima perspectalis. Szczególnie polecamy w tym zakresie produkty z serii Decis, a także Mospilan (kliknij w nazwę, by przejść do sklepu).

 

<< wstecz