Schyłek lata to czas kwitnących wrzosowisk. Możemy przenieść cząstkę wrzosowiska do naszego domu lub na taras. Najbardziej popularnymi w tym okresie roślinami są nasz rodzimy wrzos pospolity (Calluna vulgaris), oraz pochodzący z Afryki wrzosiec delikatny (Erica gracilis).
W szkółkach uprawianych jest kilkaset odmian wrzosu pospolitego. Możemy wybierać odmiany o różnej wysokości (od 20 do 60 cm wysokości), o różnym kolorze ulistnienia: ciemnozielone, srebrne, żółte czy nawet przebarwiające się na pomarańczowo. Oprócz tradycyjnego wrzosowego koloru kwiatów rośliny te występują w licznych pastelowych kolorach począwszy od białego po ciemny róż.
Wrzosy różnią się również kształtem kwiatów. Oprócz wrzosów o typowym kształcie kwiatów jaki można spotkać w lesie, występują odmiany o kwiatach pełnych i tzw. kwiatach pączkowych (nigdy się nie otwierają). Wrzosiec delikatny występuje gównie w odcieniach różu. Posiada charakterystyczne duże „beczułkowate" kwiatki. Kupując tę roślinę należy pamiętać że w naszych warunkach jest jednoroczna. Natomiast znakomicie zasusza się zachowując swoją barwę. Aby przyspieszyć ten proces można podlewać roślinę wodą z gliceryną (2 łyżki gliceryny na szklankę wody).
Kompozycje wrzosowatych z innymi roślinami
Wrzosowate to bardzo plastyczne rośliny, można je zestawiać w różnych kompozycjach np. z trawami (rozplenica, turzyca, kostrzewa) które o tej porze roku wyglądają najbardziej dekoracyjnie. Można je również łączyć z roślinami o kolorowych liściach np. żurawką, brunnerą lub jako kolorowy akcent w kompozycji z roślin zimozielonych: sosny, żywotniki, jałowce. Wrzos wygląda dobrze w każdym rodzaju donic (ceramiczne, plastikowe, kosze wiklinowe jak również skrzynki drewniane). Wykonując dekoracje z wrzosu możemy dodać dynie, kolorowe liście czy szyszki, takie naturalne elementy urozmaicą naszą kompozycję.
Pielęgnacja wrzosów
Kupując wrzosy należy pamiętać że powinny rosnąć w ziemi kwaśnej (pH 3,5-5,5). Podlewając Callunę pamiętajmy aby woda była odstana (nie lubi wapnia), o temperaturze pokojowej. Starajmy się nie moczyć kwiatostanów. Jeśli rośliny stoją w osłonkach możemy nalać wody do osłonki i zostawić tak roślinę na kilka minut a następnie odlać wodę. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna ale nie mokra. Calluna to roślina wieloletnia możemy przechować ją do następnego sezonu. Wrzosy przechowujemy w donicy ocieplonej styropianem od dołu i na bocznych ścianach. Od góry przykrywamy stroiszem (gałązkami iglaków) lub białą agrowłókniną (zimową). Podlewamy kiedy temperatura powietrza jest wyższa od zera, uprzednio sprawdzając czy roślina wymaga podlewania. Na wiosnę przycinamy wrzosy poniżej kwiatostanów. Zabieg ten zagęści roślinę i dzięki nemu będzie mieć ładny pokrój.