">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Czerwcu

- dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną, po posadzeniu obficie podlewamy;

- usuwamy samosiewki drzew;

- usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków i złotokapów;

- silnie przycinamy żarnowiec po kwitnieniu;

- strzyżemy berberysy, lilaki, ligustry i głogi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Wrzosowate – dekoracja balkonów i wnętrz

Wrzosowate – dekoracja balkonów i wnętrz

data dodania: 2017-09-05 10:59:25

Schyłek lata to czas kwitnących wrzosowisk. Możemy przenieść cząstkę wrzosowiska do naszego domu lub na taras. Najbardziej popularnymi w tym okresie roślinami są nasz rodzimy wrzos pospolity (Calluna vulgaris), oraz pochodzący z Afryki wrzosiec delikatny (Erica gracilis).

W szkółkach uprawianych jest kilkaset odmian wrzosu pospolitego. Możemy wybierać odmiany o różnej wysokości (od 20 do 60 cm wysokości), o różnym kolorze ulistnienia: ciemnozielone, srebrne, żółte czy nawet przebarwiające się na pomarańczowo. Oprócz tradycyjnego wrzosowego koloru kwiatów rośliny te występują w licznych pastelowych kolorach począwszy od białego po ciemny róż.

 

Wrzosowate - dekoracja balkonów i wnętrz

 

Wrzosy różnią się również kształtem kwiatów. Oprócz wrzosów o typowym kształcie kwiatów jaki można spotkać w lesie, występują odmiany o kwiatach pełnych i tzw. kwiatach pączkowych (nigdy się nie otwierają). Wrzosiec delikatny występuje gównie w odcieniach różu. Posiada charakterystyczne duże „beczułkowate" kwiatki. Kupując tę roślinę należy pamiętać że w naszych warunkach jest jednoroczna. Natomiast znakomicie zasusza się zachowując swoją barwę. Aby przyspieszyć ten proces można podlewać roślinę wodą z gliceryną (2 łyżki gliceryny na szklankę wody).

 

Kompozycje wrzosowatych z innymi roślinami

Wrzosowate to bardzo plastyczne rośliny, można je zestawiać w różnych kompozycjach np. z trawami (rozplenica, turzyca, kostrzewa) które o tej porze roku wyglądają najbardziej dekoracyjnie. Można je również łączyć z roślinami o kolorowych liściach np. żurawką, brunnerą lub jako kolorowy akcent w kompozycji z roślin zimozielonych: sosny, żywotniki, jałowce. Wrzos wygląda dobrze w każdym rodzaju donic (ceramiczne, plastikowe, kosze wiklinowe jak również skrzynki drewniane). Wykonując dekoracje z wrzosu możemy dodać dynie, kolorowe liście czy szyszki, takie naturalne elementy urozmaicą naszą kompozycję.

 

Jesienne dekorcje na balkonieKompozycje z wrzosówDekoracje z wrzosówWrzosy w pojemnikach

 

Pielęgnacja wrzosów

Kupując wrzosy należy pamiętać że powinny rosnąć w ziemi kwaśnej (pH 3,5-5,5). Podlewając Callunę pamiętajmy aby woda była odstana (nie lubi wapnia), o temperaturze pokojowej. Starajmy się nie moczyć kwiatostanów. Jeśli rośliny stoją w osłonkach możemy nalać wody do osłonki i zostawić tak roślinę na kilka minut a następnie odlać wodę. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna ale nie mokra. Calluna to roślina wieloletnia możemy przechować ją do następnego sezonu. Wrzosy przechowujemy w donicy ocieplonej styropianem od dołu i na bocznych ścianach. Od góry przykrywamy stroiszem (gałązkami iglaków) lub białą agrowłókniną (zimową). Podlewamy kiedy temperatura powietrza jest wyższa od zera, uprzednio sprawdzając czy roślina wymaga podlewania. Na wiosnę przycinamy wrzosy poniżej kwiatostanów. Zabieg ten zagęści roślinę i dzięki nemu będzie mieć ładny pokrój.

 

Kompozycje kwiatowe z wrzosem

 

<< wstecz