">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Sansewieria - roślinny filtr powietrza w Twoim domu

Sansewieria - roślinny filtr powietrza w Twoim domu

data dodania: 2017-09-12 10:01:02

Sansewieria (Sansevieria sp.) zwana również wężownicą to znana i lubiana roślina domowa. Oprócz walorów dekoracyjnych widocznych na pierwszy rzut oka, roślina posiada niezwykłe właściwości oczyszczania powietrza. Znakomicie natlenia powietrze a także pochłania szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

 

Sansewieria pochłaniane i rozkładane szkodliwych związków

 

Z badań NASA wynika że sansewieria pochłania i rozkłada formaldehyd, który powoduje bezsenność, bóle głowy i gardła, stany zapalne, łzawienie, pieczenie spojówek, nudności, osłabienie. Związek ten stosuje się w chemii budowlanej i meblowej.

 

Sansewieria - roślinny filtr powietrza

 

Wężownica również rozkłada benzen – rakotwórczy związek, który znajdziemy np. w klejach czy lakierach. Jego działanie, przy wysokim stężeniu, sprawia, że odczuwamy brak apetytu, bóle głowy, uczucie pieczenia, dochodzi do zaburzenia pracy serca i niedotlenienia mózgu.

 

Sansewieria – lepszy sen

 

Sansewieria została uznana za jedną z 18 roślin najlepiej natleniających powietrze. Dzięki przystosowaniu do gorącego suchego powietrza nocą pochłania dwutlenek węgla a wydziela tlen i robi to wydajniej niż inne rośliny. Jest idealną rośliną do sypialni, umożliwia lepszy, zdrowszy sen.

 

Sansewieria - charakterystyka

 

Sansewieria nie jest wymagającą rośliną. Pochodzi z Afryki. W sprzedaży znajduje się ok 70 odmian. Ma grube, płaskie, mieczowate, długie (od 30 do 300 cm w zależności od odmiany) liście, w poprzeczne jasne paski często z jasnym obrzeżeniem (białe, kremowe, złote). Należy zapewnić jej przepuszczalne podłoże z warstwą drenażu (np keramzytu) na dnie. Wężownicę ustawiamy w miejscu słonecznym a przynajmniej widnym.

 

Pamiętamy o regularnym ale niezbyt częstym i obfitym podlewaniu rośliny (raz na tydzień a w zimie rzadziej), tak aby podłoże przeschło. Sansewieria jest sukulentem (gromadzi wodę w liściach) i gnije gdy ma za mokro. Sansewierię nawozimy wiosną i latem raz na miesiąc nawozem z obniżoną zawartością azotu (np. do kaktusów). Przesadzamy raz na dwa, trzy lata, im większa roślina tym rzadziej. Należy pamiętać aby w zimie zapewnić jej minimum 15° C.

 

Sansewieria Rzeszów

 

<< wstecz