">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Wrześniu

- zupełnie rezygnujemy z zasilania drzew, krzewów i bylin nawozami zawierającymi azot;

- nie przycinamy już gałęzi drzewom;

- ostatni raz strzyżemy żywopłoty;

- pobieramy półzdrewniałe sadzonki z krzewów;

- pobieramy zdrewniałe sadzonki z krzewów liściastych i zimozielonych;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Jesienne nawożenie cz. II

Jesienne nawożenie cz. II

data dodania: 2017-09-28 07:26:36

Początek jesieni to dobry moment aby przeprowadzić takie zabiegi jak wapnowanie, zasilenie kompostem czy też obornikiem - czyli wprowadzenie substancji organicznej, która poprawia strukturę ziemi, powoduje że ziemia ma większą chłonność wody i lepiej rozwija się w niej życie mikrobiologiczne.

 

Jesienne nawożenie

 

Wapnowanie

 

Wapnowanie czyli wprowadzenie jonów wapiennych do ziemi, najlepiej przeprowadzić w pierwszej połowie jesieni. Nie należy jednak stosować dawki nawozu „na oko”. Najpierw powinniśmy określić pH gleby, oddając próbkę ziemi do Stacji Chemiczno-Rolniczej lub własnoręcznie zmierzyć pH metrem. W przypadku uzyskania wartości między 5,5 a 6,5 pH nie należy wapnować. Kiedy pH jest niższe niż podane wartości świadczy o tym że mamy kwaśną ziemię i pobieranie przez większość roślin (wyjątek wrzosowate) substancji pokarmowej jest utrudnione, nawet jeśli znajdują się w glebie roślina nie może ich przyswoić.

 

Nawozy wapniowe dzielimy na trzy rodzaje wapno tlenkowe, węglanowe oraz dolomitowe:

 

• Wapno tlenkowe (wapno palone lub wapno budowlane) działa bardzo szybko ale na krótko. Jest mocno reaktywne, może zaburzać mikrobiologię gleby. Stosuje się je na kilka tygodni przed siewami na ciężkie, zbite ziemie. Ważne jest aby dokładnie przemieszać nawóz z ziemią. 

• Wapno typu węglanowego (kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna, kreda jeziorna) zalicza się do nawozów wolno działających. Nie są to substancje tak reaktywne jak tlenkowe. Efekty widoczne są w drugim, trzecim roku od zastosowania. Polecane są na gleby lżejsze, mniej zasobne w próchnicę. Ważne, aby nawóz był mocno rozdrobniony.

• Wapno dolomitowe to najmniej reaktywny nawóz wapniowy. Jego skuteczność jest niewielka. Służy głównie do stabilizacji prawidłowego pH. Efekt zastosowania utrzymuje się przez kilka lat. Zaletą tego nawozu jest to że dostarcza dodatkowo magnezu. Stosuje się go do wapnowania trawników, oraz pod rośliny wieloletnie.

 

Dawkę nawozu dobierany stosownie do pH i rodzaju gleby, zgodnie z tabelą zamieszczoną na opakowaniu nawozu.

 

Nawożenie kompostem

 

Kompost to nawóz organiczny powstały wskutek przefermentowania (działalności mikroorganizmów) resztek roślinnych. Kompost posiada wszystkie mikro- i makropierwiastki potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu, w dodatku są one w formie łatwo dostępnej.

 

Kompost stosujemy jesienią lub wiosną. Na nowo zakładanej rabacie rozsypujemy od 2 do 5 cm. Można zaprawiać nim doły w które sadzimy nowe rośliny. Na rabatach z roślinami wieloletnimi rozsypujemy warstwę ok. 2 cm i, jeśli to możliwe, mieszamy z ziemią. Jesienią można z niego usypać ok. 20 cm kopce zabezpieczające rośliny przed przemarznięciem. W ten sposób zabezpieczamy np. róże lub budleję.

 

Nawożenie jesienne roślin Rzeszów

 

Nawożenie obornikiem 

 

Obornik to odchody zwierzęce, które można stosować w formie świeżej, fermentowanej, suszonej, granulowanej. W zależności od pochodzenia można podzielić nawóz na bydlęcy, kurzy, gołębi, koński. Obornik dostarcza dużej ilości azotu fosforu i potasu a także wapnia, magnezu i żelaza. Świeży obornik należy stosować jesienią rozkładając ok 10-20 cm warstwą i przekopać. Nie należy stosować go bezpośrednio pod korzenie roślin. Zaletą obornika suszonego i granulowanego jest to że jest on bezzapachowy i można stosować go w rabatach z roślinami wieloletnimi, można dodawać go również w niewielkiej ilości przy sadzeniu roślin.

 

Należy pamiętać aby nie wykonywać wapnowania i nawożenia obornikiem lub kompostem w tym samym czasie należy zachować odstęp przynajmniej kilkutygodniowy.


Pierwszą część materiału związanego z jesiennym nawożeniem roślin poruszaliśmy pod koniec sierpnia. Zapraszamy do lektury, a także do odwiedzania naszego ogrodniczego sklepu online, gdzie można nabyć potrzebne nawozy jesienne i inne:

 

Jesienne nawożenie

 

 

<< wstecz