">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Grudniu

- regularnie sprawdzamy stan okryw na roślinach;

- w razie złamania się gałęzi pod ciężarem śniegu, wyrównujemy rany piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą;

- okrywamy rabarbar zanim zamarznie ziemia;

- jeśli pogoda pozwala kontynuujemy uprawę w warzywniku;

- strząsamy mokry śnieg z gałęzi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Jesienne żółknięcie igieł sosny

Jesienne żółknięcie igieł sosny

data dodania: 2017-10-19 11:00:10

Jesienią na naszych sosnach obserwujemy żółknięcie i opadanie igieł. Obserwując to zjawisko zastanawiamy się czy jest to naturalny proces czy może coś dolega naszym sosnom.

 

Naturalny proces 

Jesienne gubienie igieł to naturalny proces fizjologiczny sosen. Wystarczy przespacerować się po sosnowym lesie jesienią aby zaobserwować to zjawisko. Żółknięcie i zamieranie igieł zaczyna się we wrześniu i trwa mniej więcej do listopada. W zależności od gatunku stanowiska i wieku rośliny może przebiegać nieco inaczej. Są lata w których igły opadają mniej lub bardziej obficie. Więcej igieł opada podczas suchej jesieni. Należy pamiętać że charakterystyczną cechą tego zjawiska jest opadanie igieł najstarszych (znajdujących się najbliżej pnia, najniżej na gałęzi) natomiast zawsze zostają igły tegoroczne (najmłodsze tuż poniżej pąków, w górnej części gałęzi). Na dodanych zdjęciach pokazano fizjologiczne zamieranie igieł, na różnych gatunkach sosen.

 

Jesienne żółknięcie igieł sosny

 

Niewłaściwe stanowisko

Jeśli igły opadają o innej porze roku powinno nas to zaniepokoić. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy nie jest im za mokro i czy nie brakuje światła. Sosna to rodzaj rośliny która preferuje stanowisko mocno nasłonecznione i suche, z przepuszczalnym podłożem wręcz piaszczystym. Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie zachowany często powoduje spowolnienie wzrostu lub powolne zamieranie rośliny.

 

Infekcja grzybowa

Gdy na gałęziach sosen oprócz żółknięcia igieł są widoczne popękania kory i lejąca się żywica, świadczy to o chorobie grzybowej. Jeśli na powierzchni widać białą grzybnię jest to opieńkowa zgnilizna korzeni (stosujemy Rovral AquaFlo 500SC).

 

Jeśli natomiast pod korą widać brązową tkankę i pojedyncze gałęzie wyglądają na omdlałe, a choroba postępuje szybko jest to fytoftoroza. Najczęstszym błędem popełnianym przy tej chorobie jest podlewanie roślin, ponieważ wyglądają jakby "omdlały" z braku wody. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi tej choroby należy tego unikać. Jeśli żółte igły pojawiają się na wiosnę i w lecie, a na nich widoczne są czarniejące plamy, świadczy to o wystąpieniu osutki sosnowej (w tym przypadku polecamy preparaty Topsin M 500SC i Amistar 250SC). 

 

Przejdź do internetowego sklepu ogrodniczego

i kup online środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin - internetowy sklep ogrodniczy

 

W przypadku rozpoznania wyżej opisanych objawów należy zastosować środki ochrony roślin.

 

Żerowanie szkodnika

Szkodniki również powodują opadnie igieł sosny.

 

Żółknięcie igieł już na przełomie kwietnia i maja powoduje najczęściej ochojnik. Na igłach widoczny jest również biały nalot oraz rosa miodna, która jest świetna pożywką dla grzybów sadzakowych, które powodują czarny nalot na igłach. W celu zwalczenia ochojnika należy zastosować w okresie od listopada do lutego Promanal.

 

Środki ochrony roślin iglastych w Rzeszowie

Warto zrobić zdjęcie i zabrać ze sobą gałązkę z chorego drzewa udając się do po środki ochrony roślin. Ogrodnicy w naszym Centrum Ogrodniczym pomogą w prawidłowym doborze odpowiedniego środka ochrony roślin iglastych przeciwdziałającego wyżej opisanym objawom i im podobnym.

 

 

<< wstecz