">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Czerwcu

- dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną, po posadzeniu obficie podlewamy;

- usuwamy samosiewki drzew;

- usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków i złotokapów;

- silnie przycinamy żarnowiec po kwitnieniu;

- strzyżemy berberysy, lilaki, ligustry i głogi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Prymule, ach prymule…

Prymule, ach prymule…

data dodania: 2015-01-21 20:27:28

Nowy rok, pierwszy wpis i myślę, że całkowicie zasłużenie dotyczyć będzie pięknych Pierwiosnków. Nie wiem jak Wam, ale dla mnie mimo środka zimy, jest już wiosennym akcentem. Dlatego właśnie o nich dla Was.

 

Prymule, ach prymule… 

 

Prymule Rzeszów

 

Pierwiosnek –Prymula (łać.Primula) – Jak dbać o nie w domu aby dłużej kwitły? uprawa, pielęgnacja, podlewanie prymuli

 

Aby Pierwiosnki dłużej nam kwitły, w mieszkaniu stawiajmy je w chłodniejszym pomieszczeniu, niedaleko okna lub na parapecie lecz nie południowym i nie nagrzewanym przez kaloryfer. Prymulki bardzo nie lubią przesuszania, trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, że kupujemy je w malutkich doniczkach, w których podłoże bardzo szybko wysycha, a wtedy więdną im liście i kwiaty. Wymagają gleby stale wilgotnej, lecz nie mokrej! Zbyt mokre podłoże sprawia, że szybko łapią choroby grzybowe. Najlepiej podlewać je na podstawkę (jeśli jest taka możliwość, jeżeli nie to tak, aby nie zamoczyć liści), aby ziemia sama nasiąkła, ok. 2 razy w tygodniu. Warto stosować także nawóz do doniczkowych roślin kwitnących.

 

Dobrze jest także usuwać zwiędłe kwiaty, oraz podglądać roślinę pod liśćmi. Obumarłe części rośliny pozostawione na wilgotnym podłożu często powodują choroby grzybowe.

 

Pielęgnacja roślin Rzeszów

 

Prymule we florystyce

 

Pierwiosnki są bardzo wdzięczną rośliną doniczkową w kompozycjach kwiatowych z innymi roślinami, jak i w grupie roślin tego samego gatunku. Piękne kompozycje z roślin doniczkowych dłużej nacieszą nasze oko, niż kwiaty cięte. Nawet jeden egzemplarz Prymuli, w ładnej doniczce, szkle lub koszyku będzie pięknym, wiosennym akcentem w naszym mieszkaniu. Dostępne obecnie pierwiosnki mają tak szeroką paletę kolorów, że na pewno każdy znajdzie coś wedle władnego gustu.

 

Poniżej przykładowe kompozycje w koszu z okazji dnia babci i dziadka.

 

Pielęgnacja zieleni Rzeszów

Rośliny doniczkowe Rzeszów

 

 Przykład, jak łatwo samemu można zrobić kompozycje w szklanym kielichu z jednego pierwiosnka.

 

Prierwiosnki Rzeszów

 

Potrzebne nam będą:

 

1. Szklany kielich - większy od doniczki prymuli (jeżeli mamy bardzo duży wazon lub kielich, można użyć kilku roślin doniczkowych jednego bądź różnych gatunków np. z narcyzami, hiacyntami lub ozdobnymi z liści jak fitonia zdj. poniżej.)

 

Florystyka Rzeszów

 

2. Roślina doniczkowa, oczywiście Prymula-pierwiosnek - ja wybrałam biały z żółtymi środkami

 

3. Nożyczki, gumka recepturka

 

4. Tiul, organa lub sizal do zasłonięcia niezbyt atrakcyjnej doniczki. Użyłam tiulu lecz możliwości jest bardzo wiele, doniczkę także można owinąć ozdobną korą. Do tego przyda nam się właśnie gumka recepturka, która będzie trzymać materiał.

 

Kompozycje kwiatowe Rzeszów

 

5. Kawałek taśmy, wstążki (do zasłonięcia gumki użyłam koronki). Do delikatnego tiulu, równie delikatna koronka pasuje jak ulał :) Jeżeli gumka jest nadal widoczna można ją usunąć.

 

Kompozycje z kwiatów w Rzeszowie

Pielęgnowanie kwiatów Rzeszów

 

6. Rattan w krążku - moja wersja to susz farbowany.

 

Oczywiście reszta dodatków wedle gustu i uznania. Na ostatnim zdjęciu Prymula w towarzystwie motyla. :) Prawda że łatwe?

 

Bardzo ciekawym, a na pewno łatwiejszym sposobem jest wsypanie do szklanego wazonu ozdobnych kamyczków tak, aby zakryły doniczkę.

 

Proszę pamiętać o rozsądnym podlewaniu. Nie zawijałam doniczki w folię, dlatego woda będzie swobodnie spływać do wazonu. Estetyka kompozycji będzie zachowana, jeżeli będziemy podlewać roślinę małą ilością wody. W kwiaciarniach bardzo często praktykuje się owijanie doniczki folią, właśnie ze względów estetycznych. Jeżeli robimy kompozycję dla siebie, to na pewno zdrowszy dla rośliny jest sposób bez folii. Zapewni to dostęp powietrza, a woda nie będzie zalegać w korzeniach (co może spowodować choroby grzybowe).

 

Sprzedaż roślin doniczkowych Rzeszów

Kwiaciarnia Rzeszów

Kwiaciarnia w Rzeszowie

 

Mam nadzieję, że spodoba się ten krótki instruktarz, który pokazuje jak łatwo można zrobić kompozycje samemu.

 

Do dzieła!

 

M. J. Senkow

 

<< wstecz