Nowy rok, pierwszy wpis i myślę, że całkowicie zasłużenie dotyczyć będzie pięknych Pierwiosnków. Nie wiem jak Wam, ale dla mnie mimo środka zimy, jest już wiosennym akcentem. Dlatego właśnie o nich dla Was.
Prymule, ach prymule…
Pierwiosnek –Prymula (łać.Primula) – Jak dbać o nie w domu aby dłużej kwitły? uprawa, pielęgnacja, podlewanie prymuli
Aby Pierwiosnki dłużej nam kwitły, w mieszkaniu stawiajmy je w chłodniejszym pomieszczeniu, niedaleko okna lub na parapecie lecz nie południowym i nie nagrzewanym przez kaloryfer. Prymulki bardzo nie lubią przesuszania, trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, że kupujemy je w malutkich doniczkach, w których podłoże bardzo szybko wysycha, a wtedy więdną im liście i kwiaty. Wymagają gleby stale wilgotnej, lecz nie mokrej! Zbyt mokre podłoże sprawia, że szybko łapią choroby grzybowe. Najlepiej podlewać je na podstawkę (jeśli jest taka możliwość, jeżeli nie to tak, aby nie zamoczyć liści), aby ziemia sama nasiąkła, ok. 2 razy w tygodniu. Warto stosować także nawóz do doniczkowych roślin kwitnących.
Dobrze jest także usuwać zwiędłe kwiaty, oraz podglądać roślinę pod liśćmi. Obumarłe części rośliny pozostawione na wilgotnym podłożu często powodują choroby grzybowe.
Prymule we florystyce
Pierwiosnki są bardzo wdzięczną rośliną doniczkową w kompozycjach kwiatowych z innymi roślinami, jak i w grupie roślin tego samego gatunku. Piękne kompozycje z roślin doniczkowych dłużej nacieszą nasze oko, niż kwiaty cięte. Nawet jeden egzemplarz Prymuli, w ładnej doniczce, szkle lub koszyku będzie pięknym, wiosennym akcentem w naszym mieszkaniu. Dostępne obecnie pierwiosnki mają tak szeroką paletę kolorów, że na pewno każdy znajdzie coś wedle władnego gustu.
Poniżej przykładowe kompozycje w koszu z okazji dnia babci i dziadka.
Przykład, jak łatwo samemu można zrobić kompozycje w szklanym kielichu z jednego pierwiosnka.
Potrzebne nam będą:
1. Szklany kielich - większy od doniczki prymuli (jeżeli mamy bardzo duży wazon lub kielich, można użyć kilku roślin doniczkowych jednego bądź różnych gatunków np. z narcyzami, hiacyntami lub ozdobnymi z liści jak fitonia zdj. poniżej.)
2. Roślina doniczkowa, oczywiście Prymula-pierwiosnek - ja wybrałam biały z żółtymi środkami
3. Nożyczki, gumka recepturka
4. Tiul, organa lub sizal do zasłonięcia niezbyt atrakcyjnej doniczki. Użyłam tiulu lecz możliwości jest bardzo wiele, doniczkę także można owinąć ozdobną korą. Do tego przyda nam się właśnie gumka recepturka, która będzie trzymać materiał.
5. Kawałek taśmy, wstążki (do zasłonięcia gumki użyłam koronki). Do delikatnego tiulu, równie delikatna koronka pasuje jak ulał :) Jeżeli gumka jest nadal widoczna można ją usunąć.
6. Rattan w krążku - moja wersja to susz farbowany.
Oczywiście reszta dodatków wedle gustu i uznania. Na ostatnim zdjęciu Prymula w towarzystwie motyla. :) Prawda że łatwe?
Bardzo ciekawym, a na pewno łatwiejszym sposobem jest wsypanie do szklanego wazonu ozdobnych kamyczków tak, aby zakryły doniczkę.
Proszę pamiętać o rozsądnym podlewaniu. Nie zawijałam doniczki w folię, dlatego woda będzie swobodnie spływać do wazonu. Estetyka kompozycji będzie zachowana, jeżeli będziemy podlewać roślinę małą ilością wody. W kwiaciarniach bardzo często praktykuje się owijanie doniczki folią, właśnie ze względów estetycznych. Jeżeli robimy kompozycję dla siebie, to na pewno zdrowszy dla rośliny jest sposób bez folii. Zapewni to dostęp powietrza, a woda nie będzie zalegać w korzeniach (co może spowodować choroby grzybowe).
Mam nadzieję, że spodoba się ten krótki instruktarz, który pokazuje jak łatwo można zrobić kompozycje samemu.
Do dzieła!
M. J. Senkow