">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Bonsai dla niewtajemniczonych - cz. I

Bonsai dla niewtajemniczonych - cz. I

data dodania: 2018-01-03 09:25:27

Bonsai - a co to? 

 

Sztuka bonsai mimo że kojarzy się z Japonią wywodzi się z Chin. Liczy sobie już przeszło dwa tysiące lat. Słowo "bonsai" w języku japońskim oznacza "drzewo posadzone w płaskim pojemniku". Bonsai to sztuka miniaturyzacji roślin, zarówno drzew jak i krzewów. Uprawia się je w specjalnych płaskich naczyniach. Efekt uzyskuje się poprzez szereg zabiegów pielęgnacyjnych np przycinanie, drutowanie gałęzi, podlewanie, nawożenie i inne. Celem sztuki bonsai jest uzyskanie miniatury drzewa, krzewu, która odzwierciedla wszystkie cechy charakterystyczne dojrzałej formy rośliny występującej w przyrodzie. Bonsai nigdy nie jest dokończony, dopóki roślina żyje należy wykonywać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Sztuka bonsai ma swoje liczne style np kaskadowy, pochylony, drzewo o wielu pniach. Warto zwrócić uwagę na styl "krajobraz na tacy". Cechą charakterystyczną tego stylu jest wykorzystywanie kamieni, mchów, porostów czy też traw do tworzenia kompozycji odzwierciedlających krajobraz.
 

Bonsai sklep online

 

Od czego zacząć?

 

Bonsai można podzielić na indoor i outdoor. Zależne jest to od wykorzystanych roślin, czy można uprawiać je w ogrodzie czy w domu. Dzisiaj zajmiemy się domowymi roślinami dającymi się formować.  W sklepach ogrodniczych dostępne są rośliny wstępnie uformowane zgodnie ze sztuką bonsai. Kupując taką roślinę mamy nieco łatwiejsze zadanie. Roślinom nadano formę początkową, system korzeniowy został odpowiednio skrócony a roślina znajduje się w odpowiedniej donicy.

 

Można zakupić rośliny nie przygotowane do uprawy w formie bonsai. Kupując taką roślinę mamy pełną swobodę w wyborze formy i stylu prowadzenia rośliny. Świetnie do formowania nadają się rośliny które zostały uszkodzone mechanicznie, lub mają nietypowy, niesymetryczny kształt. To co jest wadą w tradycyjnej uprawie roślin, staje się atutem dla bonsai.
 

Jaka roślina na bonsai?

 

Rośliny z których możemy uformować bonsai do wnętrza to grubosz drzewiasty, popularnie zwany drzewkiem szczęścia (Crasula arborescens). Jest to sukulent, dający się łatwo formować, tworzący gruby pień i symetrycznie rozrastającą się koronę. Lubi widne pomieszczenia i umiarkowane podlewanie.

 

Ficus microcarpa "Ginseng" - fikus tępy w odmianie "Ginseng" to chyba najpopularniejsza roślina sprzedawana w formie bonsai. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest gruby niesymetryczny składający się z dwóch lub większej ilości części pień, oraz małe intensywnie zielone, gęsto osadzone na gałęziach liście. Potrzebuje dużo rozproszonego światła, lekko wilgotnego podłoża, warto ją zraszać w okresie grzewczym. Dzięki takiemu wyglądowi i stosunkowo łatwej uprawy roślina zyskała wielu sympatyków. 

 

Warto wymienić tutaj również fikusa beniamina (Ficus benjamina), który występuje w odmianach o kolorowych liściach (biało-zielonych, złotych), pień i gałązki tej rośliny są cienkie, strzeliste, a liście drobne, gęste, daje łatwo się formować. Lubi mocno oświetlone pomieszczenia idealna temperatura dla tej rośliny to 20 - 24 stopnie Celsiusza, nie lubi nadmiernej wilgotności i zbyt częstego przestawiania z miejsca na miejsce.

 

Gardenia (Gardenia), mniej popularna roślina doniczkowa o kremowych, silnie pachnących kwiatach, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Lubi przycinanie i formowanie dlatego polecana jest do uprawy w formie bonsai. Należy pamiętać że potrzebuje widnego miejsca, stale wilgotnego podłoża, należy trzymać ją z dala od grzejników i drzwi, nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Jeśli chcemy aby roślina zakwitła należy zapewnić jej temperaturę ok 18 - 20 stopni Celsiusza przez kilka tygodni. 

 

Bonsai sklep internetowy

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami przeznaczonymi do pielęgnacji bonsai w naszym sklepie internetowym:

<< wstecz