">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Grudniu

- regularnie sprawdzamy stan okryw na roślinach;

- w razie złamania się gałęzi pod ciężarem śniegu, wyrównujemy rany piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą;

- okrywamy rabarbar zanim zamarznie ziemia;

- jeśli pogoda pozwala kontynuujemy uprawę w warzywniku;

- strząsamy mokry śnieg z gałęzi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Bonsai – przesadzanie

Kiedy przesadzać
Małe bonsai na etapie formowana przesadzamy regularnie. Wiąże się to z wymianą ziemi i skracaniem korzeni nie zawsze ze zmianą doniczki na większą a jeśli już to tylko o rozmiar. Starsze rośliny przesadzamy rzadziej co trzy, cztery lata. 
Rośliny liściaste należy przesadzać wiosną przed rozwojem liści lub jesienią po opadnięciu liści (październik, listopad). Jesienią jednak nie należy intensywnie redukować korzeni. Rośliny iglaste przesadzamy późnym latem(sierpień, wrzesień).
 

Podłoże do bonsai
Bonsai mogą być uprawiane w podłożach nieorganicznych (keramzyt, zeolit, akadama). Mieszanych organiczno-nieorganicznych,lub organicznych.
Wybór właściwego podłoża zależy od wielu czynników:

  • gatunku rośliny
  • wielkości doniczki
  • wielu rośliny (etapu na jakim się znajduje -formowanie, skarlanie)
  • warunków na jakie będzie wystawiona (uprawa na zewnątrz, w ogrodzie zimowym, w pomieszczeniach)

Doświadczeni bonsaiści tworzą spersonalizowane mieszanki podłoża dla poszczególnych egzemplarzy swojej hodowli i strzegą ich sekretu. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką bonsai poleca się gotowe podłoża do bonsai
Należy pamiętać ze bonsai to sztuka formowania roślin, każdy gatunek rośliny ma swoje preferencje. Jeśli hodujemy rośliny wrażliwe na zmianę pH (azalie, różaneczniki) należy dodać zeolit który stabilizuje pH, wiąże nawozy, zatrzymuje wodę w podłożu. Na dni doniczki umieszczamy keramzyt, który jest paloną gliną i zapobiega gniciu korzeni.* Właściwości napowietrzające ma również perlit*, który można dodać w niewielkiej ilości do gotowego podłoża.

bonsai przesadzanie
 

Doniczka do bonsai
Naczynie do bonsai zazwyczaj jest ceramiczne z dużymi otworami na dnie oraz niskie i szerokie.
W symbolice bonsai doniczki prostokątne nawiązują do gór i pagórków, okrągłe i owalne to symbol brzegów jezior, w doniczkach owalnych i płaskich sadzi się grupy krajobrazowe.
Doniczki dobiera się także do stylu naszadzeń.
Nasadzenia wyprostowane rosną w doniczkach prostokątnych o prostych brzegach, natomiast w doniczkach owalnych lub prostokątnych o zaokrąglonych brzegach rosną nasadzenia pochylone. Również kolor doniczki dobiera się w taki sposób aby harmonizował z kolorystykom pędów, liści czy kwiatów.
 

Przesadzanie bonsai
Po wyborze odpowiedniej ziemi i doniczki przechodzimy do samej czynności przesadzania. Na dnie doniczki zamieszczamy siatkę z drobnymi oczkami która zabezpieczy podłoże przed wysypaniem z doniczki przez dziury opływowe, montujemy również drut, jeśli tego wymaga formowanie drzewka. Na dnie rozkładany warstwę keramzytu. Bonsai delikatnie wyjmujemy z doniczki, jeśli napotkamy opór podważamy delikatnie bryłę korzeniowa np patyczkiem. Po wyciągnięciu rośliny z doniczki dokładnie a zarazem delikatnie usuwamy podłoże z pomiędzy korzeni. Należy pamiętać że w doniczkach typu bonsai nie ma zbyt wiele miejsca na ziemię więc dokładne usunięcie starego podłoża jest ważnym zabiegiem. Można to wykonać za pomocą patyka lub delikatnie wypłukać korzenie pod strumieniem bieżącej wody. Następnie przystępujemy do skracania korzeni. Nie należy usuwać więcej niż 30% bryły korzeniowe. Starajmy się zachować jak najwięcej korzeni włośnikowych ( białe, cienkie). Następnie umieszczamy roślinę w doniczce i uzupełniamy przygotowanym podłożem. Można delikatnie postukać naczyniem o blat aby ziemia opadła. Delikatnie podlewamy, jeśli widzimy ze ziemia opadła uzupełniamy podłożem doniczkę do pełna.

<< wstecz