Róża chińska w domu
Kupując hibiskusy należy upewnić się czy jest to roślina do domu czy do ogrodu, ponieważ mają one różną mrozoodporność. W naszych warunkach różę chińską (Hibiscus rosa-sinensis) jest rośliną domową. Hibiskus chiński jest rośliną o błyszczących liściach i kwiatach o intensywnej barwie (różowe, pomarańczowe, żółte, czerwone). Roślina potrzebuje zasobnego, przepuszczalnego podłoża. Nie lubi zmiennych warunków. Należy podlewać regularnie nie przelewać ani nie przesuszać rośliny. Optymalna temperatura w okresie kwitnienia to około 25 stopni Celsjusza, natomiast w okresie spoczynku powinna być nieco niższa. Po niżej 10 stopni roślina gubi liście. Róża chińska nie lubi być przenoszona, dotykana, stawiamy ją z dala od przeciągu.*Na niekorzystne warunki odpowiada opadaniem pąków i liści.* Jest rośliną którą należy regularnie nawozić nawozami do roślin kwitnących.
Ketmia do ogrodu
W Polsce najbardziej popularne w ogrodach są Ketmia syryjska oraz Hibiskus bylinowy (bagienny).
Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) to krzew z rodziny ślazowatych. Pochodzi z Azji. W naszych warunkach dorasta do 3 m wysokości. Hibiskus ogrodowy posiada liczne odmiany (np.kwiatach białych, różowych, niebieskich czy fioletowych, ponadto kwiaty mogą być pełne lub puste a liście zielone lub z białym obrzeżem). Roślina zaczyna kwitnąć w drugiej połowie lipca i często kwitnie do przymrozków. Wymaga stanowisk zasobnych w próchnice słonecznych i osłoniętych. W okres wegetacyjny wchodzi jako jedna z ostatnich roślin w naszych ogrodach. Może przemarznąć jego naziemna część. Zaleca się okrywanie szczególnie młodych roślin na okres zimowy. Roślina może rosnąć swobodnie. Przycinanie wpływa korzystnie na rozkrzewianie się młodych roślin.
W ostatnim czasie coraz większą popularnościę ciesza się hibiskusy bagienne popularnie zwane bylinowymi (Hibiscus moscheutos). Są to rośliny których kwiaty osiągają ok 25 cm średnicy. Hibiskusy te w naszych warunkach są bylinami, warto na zimę stroiszem zabezpieczyć sadzonki. Kwiaty mogą być białe, różowe czy czerwone, jest również odmiana o czerwonych kwiatach i liściach. Hibiskus bylinowy tak samo jak ketmia ogrodowa potrzebuje stanowiska osłoniętego zasobnego w próchnicę i wodę.
Rozmnażanie i formowanie hibiskusów
Hibiskusy łatwo rozmnażają się z nasion, jednak wtedy nie zawsze dziedziczą cechy roślin matecznych, oraz na kwitnienie należy dłużej czekać. Z ketmii syryjskiej czy też róży chińskiej można pobrać półzdrewniałe sadzonki wiosną lub jesienią i je ukorzenić w mieszance torfu piasku i gliny. Rośliny przyjmują się dobrze jednak potrzeba trochę czasu aby wytworzyły nowe korzenie. Mamy jednak gwarancję że są identyczne jak roślina mateczna. Hibiskusa bylinowego możemy podzielić jak każdą bylinę. Robimy to na wiosnę zanim ruszy wegetacja. W młodym wieku warto przycinać rośliny. Zabieg ten pobudza do krzewienia się. Ciecie wykonujemy wczesną wiosną, przed wypuszczeniem liści. Pędy skracamy do 1/3 długości. Z każdej przyciętej gałązki wyrośnie 2-3 nowe pędy. Gdy roślina jest już starsza i uformowana wycinamy najstarsze pędy, rozluźniając koronę krzewu. Hibiskusa bylinowego możemy przyciąć nad 2-3 oczkiem gdy roślina ma ok 20 -30 cm. Na skróconej gałązce pojawią się pędy boczne, jednak zabieg ten opóźnia kwitnienie rośliny.