">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Królewska Roślina - Szachownica Cesarska

cesarska koronaPochodzenie korony cesarskiej


Korona cesarska może dorastać do wysokości 150 cm. Na szczycie sztywnej łodygi znajduje się okazały kwiatostan, złożony z dzwonkowatych kwiatów. W zależności od odmiany kwiaty mogą być żółte, czerwone, pomarańczowe. Powyżej kwiatostanu znajdują się liście przykwiatowe. Fritillaria pochodzi z południowej Azji, należy do rodziny liliowatych. Występuje głównie na kamienistych łąkach. Kwitnie wiosną na przełomie kwietnia i maja. Szachownicę należy sadzić w żyznej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej ale wilgotnej ziemi. W okres wegetacyjny wchodzi bardzo wcześnie (III-IV) dlatego należy posadzić ją w miejscu zacisznym lub chronić przed wiosennymi przymrozkami. 

 

Sadzenie szachownicy


Fritillaria jest roślina cebulową. Jej cebule są duże około dziesięcio centymetrowe. Sadzimy je pod koniec lata od drugiej połowy sierpnia do końca września.Głębokość sadzenia powinna być równa trzem wysokościom cebuli czyli ok 20 cm, rozstawa co 40 cm. Ziemia powinna być przepuszczalna, lekko wilgotna. Stanowiska słoneczne do lekko zacienionego.

szachownica roślina

 

Zabiegi szczególne


Po przekwitnieniu szachownicy obcinamy kwiatostan i pozostawiamy dolny fragment pędu z liśćmi do zasuszenia. Po zasuszenia pędu w cebuli powstaje zagłębienie w którym może gromadzić się woda, dlatego należy zadbać o to aby miejsce sadzenia korony pozostawało suche w okresie zasuszenia cebul. Flitillaria może pozostać na tym samym stanowisku przez 3-4 lata. Po tym okresie czasu roślinę należy w czerwcu po zasuszeniu pędu wykopać i oderwać cebule przybyszowe, z których w kolejnych latach pojawią się kwiaty.

 

Szachownica - odstraszacz gryzoni


Koronę cesarską warto posadzić na rabacie gdzie mamy problem z nornicami lub kretami. Jest to roślina która wydziela nieprzyjemny zapach zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt, który skutecznie odstrasza amatorów cebul.

<< wstecz