">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Marcu

- jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej 0, zdejmujemy lub rozchylamy okrycia zabezpieczające rośliny;

- ubijamy ziemię wokół młodych drzewek;

- formujemy drzewa i krzewy;

- pod koniec miesiąca można silnie przyciąć wrzosy i wrzośce, budleje i powojniki kwitnące na młodych pędach;

- pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji krzewiastej i różom skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, nadmiernie zakrzaczające;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Aranżujemy mini ogród na balkonie - o czym należy pamiętać?

Aranżujemy mini ogród na balkonie - o czym należy pamiętać?

 

Lokalizacja

Przed wyborem roślin i stylu w jakim chcemy urządzić balkon należy zwrócić uwagę jaka jest jego lokalizacja. Należy uwzględnić ilość światła na balkonie czy też tarasie. Przez ile godzin i kiedy rano czy po południu operuje słońce. Jak intensywny jest wiatr. Warto zorientować się czy są jakieś ograniczenia związane z konstrukcją np. Ograniczenia wagowe (duże betonowe donice z ziemią i okazałą rośliną mogą ważyć nawet 300 kg), czy też estetyczne ( zakaz uprawy samo czepiających się pnączy po elewacji). 
 

Doniczki

Pierwszym krokiem przy aranżacji zielenią tarasu jest zakup doniczek. Najważniejszą zasadą jest kupowanie jak największych doniczek. Warto zrezygnować z zakupu np dwóch mniejszych doniczek na rzecz jednej większej. Im większa doniczka tym roślina ma więcej miejsca na rozbudowanie systemu korzeniowego, lepiej utrzymuje wilgotność i mikro, makro składniki. A rośliny zamiast pojedynczo w małych doniczkach korzystniej wyglądają połączone w kompozycje.

 

Doniczki są wykonane z różnych materiałów: plastiku, betonu, trakoty, drewna. Należy pamiętać że napis mrozoodporna doniczka oznacza tylko tyle że nie zostanie uszkodzona przez mróz, natomiast nie uchroni roślin przed niskimi temperaturami i przemarzaniem. Doniczki należy ocieplić. Popularnym sposobem ocieplania jest obłożenie od środka ścian bocznych i dna (zostawiając otwór na odpływ nadmiaru wody) styropianem o grubości 10 mm. Tak zabezpieczona doniczka chroni ziemię przed nagrzaniem się w upalne dni oraz przed zamarzaniem w zimie. Inny równie skuteczny sposób to owinięcie doniczki na zimę z zewnątrz kilkoma warstwami folii bąbelkowej. Donice warto odizolować od podłogi, która również przewodzi zimno lub nadmiar ciepła latem, poprzez ustawianie ich na materiale izolującym (drewno, styropian).
 

Ogród na balkonieRośliny

Kiedy mamy już ustaloną ilość i wielkość doniczek oraz warunki atmosferyczne możemy przystąpić do wybierania roślin. Przy zakupie roślin należy zwrócić uwagę na wielkość bryły korzeniowej rośliny. Nie przesadzamy roślin z większej do mniejszej doniczki. Zawsze odwrotnie!
 

Dobierajmy rośliny do warunków panujących na naszym balkonie czyli rośliny lubiące słońce (sosna, jałowiec, lawenda) sadzimy na słonecznych balkonach. Rośliny takie jak jodły, bluszcze na cienistych miejscach. Rośliny sadzone w doniczkach rosną wolniej niż rośliny w gruncie, dlatego nie należy obawiać się że dana roślina osiągnie maksymalny wzrost sugerowany na etykiecie. Wybierajmy też rośliny w pełni mrozoodporne w naszym klimacie.

 

Znakomitym rozwiązaniem na balkony i tarasy są rośliny popularnie zwane "balkonówką" lub "rabatówką". Do grupy tych roślin należą dobrze wszystkim znane pelargonie, surfinie, begonie i inne rośliny, które przepięknie kwitną od wiosny do jesieni. Są to jednak rośliny jednoroczne.
 

Ziemia 
 

Ziemia powinna być odpowiednio dobrana do rośliny. Większość roślin sadzimy w ziemi uniwersalnej. Są jednak rośliny które do dobrego wzrostu potrzebują ziemi o niskim pH np. wrzosowate. Inne np jak lawenda potrzebują zasadowego podłoża. Zwróćmy uwagę aby sadzić w jednej doniczce rośliny o podobnych wymaganiach glebowych. Aby ograniczyć częstotliwość podlewania, ziemię warto zmieszać z hydrożelami, które magazynują nadmiar wody a następnie uwalniają kiedy pojawia się niedobór. Innym rozwiązaniem jest mieszanie ziemi z zeolitem, który ma podobne właściwości jak hydrożel. Utrzymywaniu wilgoci w podłożu sprzyja ściółkowanie podłoża dobrze sprawdza się tu kora, zeolit czy nawet kamienie ozdobne.
 

mini ogród na balkoniePielęgnacja

Najczęstszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie roślin. Nie ma uniwersalnej zasady dotyczącej podlewania. Podlewamy kiedy jest sucho. Lepiej podlewać rzadziej natomiast w większych ilościach, tak aby woda przeciekła na podstawkę. Częstotliwość podlewania zależna jest od wielu czynników rodzaj podłoża, wielkość doniczki, temperatura otoczenia, nasłonecznienie, zapotrzebowanie konkretnej rośliny na wodę. Uniwersalną metodą jest sprawdzenie podłoża, jeżeli nie wyczuwamy wilgoci podlewamy. Podlewamy rano lub wieczorem, unikając moczenia liści.
 

Nawożenie to istotna czynność przy uprawie pojemnikowej roślin. Jednoroczne, kwitnące rośliny nawozimy do końca sezonu regularnie nawozem do roślin kwitnących. W przypadku roślin które mają zimować na balkonie ostatnie nawożenie nawozem z zawartością azotu stosujemy do połowy czerwca, a od sierpnia stosujemy nawóz jesienny który przygotuje roślinę do zimy.

 

W naszym sklepie polecamy artykuły:
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/NAWOZ-DLUGODZIALAJACY-DOM-I-BALKON-300G-/29018
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/zeolit-16-32mm-25kg
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/HYDRO-ZEL-GRANULAT-0%2C5-KG-HYDROGE-AQUA-/28146
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/DONICZKA-KWADRAT-GALA-37-CM-FORM/3727

<< wstecz