Krzyżówki znanych roślin owocowych
Oprócz pozyskiwania nowych odmian podstawowych rodzajów takich jak jabłoń czy grusza, uzyskano krzyżówki między-rodzajowe łączące najlepsze cechy obu rodzajów. Przykładami takich roślin są czerechy, czy śliwo-moreli.
Czerechy
Czerechy-inaczej wiśnio-czereśnie lub czereśnio- wiśnie. Jest to krzyżówka wiśni i czereśni.
Pokrojem roślina przypomina czereśnie. Jeśli chodzi o wymagania glebowe bardziej wiśnię. Owoce posiadają cechy zarówno wiśni jak i czereśni. Owoce ciemne, soczyste jak wiśnia i słodkie jak czereśnia, miękkie. Dojrzewają na przełomie czerwca i lipca. Czerechy są częściowo samopylne. Mogą być zapylane zarówno pyłkiem wiśni jak i czereśni.
Śliwo-morele
Śliwo-morele to krzyżówki śliwy i moreli jak sama nazwa sugeruje. Tutaj w zależności od odmiany rośliny mogą mieć po 50 % cech moreli i śliwki lub większość cech moreli lub śliwki. Mrozoodporność należy przyjąć jak u moreli. Owoce są duże kuliste, gładkie, miąższ miękki i soczysty z posmakiem śliwy lub moreli. Kolor owoców od żółtego poprzez różowy do fioletowego.
Mniej znane rośliny owocowe
Nieszpułka
Nieszpułka to roślina z rodziny różowatych jest to krzew lub małe drzewo. Liście podobne do liści gruszy, owoce podłużne lub kuliste z dobrze widocznymi działkami kielicha, które nie zasychają podczas rozwoju owocu. Owoce są zielonkawe do żółtych. Dojrzałe smakują jak pieczone gruszki. Nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Owoce zbiera się po opadnięciu liści i poddaje obróbce termicznej. Zawierają dużo witaminy C, soli mineralnych, cukrów, garbników. Wspomagają pracę układu pokarmowego. Roślina wymaga stanowiska wilgotnego, ziem żyznych. W pierwszych latach poleca się zabezpieczanie drzewka przed mrozem.
Amalanchier
Inaczej świdośliwa. To krzew lub drzewo. Roślina cechuje się dużą zmiennością gatunkową. Liście lancetowate, owalne lub prawie kuliste. Często ze srebrnym nalotem po spodniej stronie. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną zebrane po kilka, kilkanaście, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Owoce kuliste, czerwone lub czarne, słodkie zasobne w cukry i witaminy. Roślina uprawiana również jako ozdobna.
Aktinidia
Inaczej mini- kiwi. Jest to pnącze. Roślina w zależności od odmiany wytwarza zielone lub czerwone owoce wielkości 2-3cm. Bogate w witaminę C i cukry. Początkowo owoce kwaśne jednak w pełnej dojrzałości – słodkie. Liście są duże, lancetowate lub owalne. Roślina nadaje się do osłaniania płotów lub na altany. Odmiana „Dr Szymanowski” ma kolorowe liście biało- różowe. W zależności od odmiany roślina obupłciowa lub rozdzielnopłciowa (forma żeńska wymaga męskiego zapylacza). Uprawiana również w celach ozdobnych.