">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Maju

- gdy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków, wysadzamy do gruntu kwiaty sezonowe i niektóre jednoroczne, rośliny obficie podlewamy;

- podlewamy w razie potrzeby nowo posadzone krzewy;

- nawozimy azotem drzewa i krzewy;

- wyścielamy podłoże pod truskawkami;

- strzyżemy żywopłoty z ligustru;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Mrówki - owady pożyteczne czy szkodliwe?

Mrówki żyją w dobrze zorganizowanych koloniach, liczących często wiele tysięcy osobników. Kolonie mrówek oparte są na hierarchii. Najważniejszym osobnikiem jest królowa, która steruje całym gniazdem za pomocą feromonów. Występują osobniki męskie i żeńskie, które w okresie godów są uskrzydlone. Inna kasta to robotnice, które są pozbawione organów rozrodczych, zajmują się znoszeniem pokarmu do gniazda oraz opieką nad młodymi osobnikami.

 

Szkodliwa działalność mrówek

 

Środek na mrówkiMrówki często występują na roślinach zaatakowanych przez mszyce, ponieważ odżywiają się słodką spadzią. Zdarza się również że hodują mszyce. W okresach suszy mogą zjadać najbardziej soczyste, najbardziej delikatne części roślin. Mrówki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, ponieważ wędrują z rośliny na roślinę i na odnóżach przenoszą zarodniki czy też strzępki grzybni. Mrówki przenoszą ziarna ziemi spod roślin i tym sposobem odkrywają korzenie roślin. 

 

Zalety obecności mrówek w ogrodzie

 

Mrówki to również kilka korzyści dla naszego ogrodu. Użyźniają ziemie poprzez wzbogacanie jej o składniki pokarmowe takie jak azot, fosfor i potas. Owady te też zjadają małe szkodniki, roznoszą nasionka roślin, czyszczą ściółkę z materii organicznej.

 

Naturalne sposoby na pozbycie się mrówek

 

środki na mrówkiJeżeli mrówki nie przysparzają zbyt wielu kłopotów w ogrodzie nie należy się nimi zbyt kłopotać. Aby ich populacja znacząco nie wrastała należy zastosować rośliny o intensywnych zapachach. Owady te nie lubią zapachu lawendy, bazylii, tymianku, mięty, pomidora, wrotyczu. Jeżeli nasz taras lub dom jest zaatakowany przez mrówki można rozsypać cynamon lub kawę w miejscach gdzie wędrują mrówki. Można również rozetrzeć świeże liście tymianku lub pomidora. Należy jednak pamiętać o częstej wymianie tych produktów ponieważ szybko wietrzeją. Dobre efekty przynosi również zalewanie gniazda mrówek wrzątkiem. Pamiętać należy aby zachować ostrożność przy tej metodzie aby nie uszkodzić gorącą wodą korzeni roślin rosnących w pobliży mrowiska. Kolejna organiczna metoda na pozbycie się mrówek to zastosowanie octu w miejscach ich szlaków komunikacyjnych. Kreda działa trująco na mrówki można ją rozkruszyć i umieścić w mrowisku lub rozsypać w miejscach gdzie są widywane owady.

 

Skuteczne preparaty na mrówki

 

Jeżeli naturalne środki nie pomogą należy skorzystać ze środków chemicznych dostępnych w naszym sklepie:

https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/preparat-na-mrowki-100g-substral

https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/zel-na-mrowki-10g-bixan

https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/spray-na-owady-pelzajace-mrowki-vigonez

<< wstecz