">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Lipcu

- ostatni raz zasilamy nawozami wieloskładnikowymi drzewa i krzewy;

- pikujemy siewki bylin i roślin dwuletnich;

- tniemy krzewy ozdobne po kwitnieniu;

- nawozimy róże;

- nadal wysadzamy kwitnące róże z doniczek;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Niedobory składników pokarmowych u roślin, rozpoznawanie, zapobieganie

niedobory pokarmowe u roślinPrzyczyny niedoboru składników pokarmowych u roślin

 

Podstawową przyczyną niedoboru składników pokarmowych jest ich fizyczny brak w podłożu, związany z niewystarczającym nawożeniem. Inną przyczyną niedoborów pokarmowych jest niewłaściwe pH. Pierwiastki chemiczne mimo że są w podłożu nie są dostępne dla rośliny, nie może ich pobrać z podłoża. Mała ilość substancji organicznej w podłożu również obniża przyswajalność substancji pokarmowych. Zbytnie zagęszczenie gleby, powoduje nieprawidłowy rozwój bryły korzeniowej a co za tym idzie problemy z pobieraniem składników pokarmowych. Nie bez znaczenia w odżywianiu roślin maja również warunki pogodowe. Niedobór wody, lub brak wiosny (przeskok temperaturowy z 5 st. Celsjusza do 20 st.) powoduje zaburzenia w odżywianiu roślin.


Rozpoznawanie niedoborów pokarmowych u roślin


W zależności od tego jakiego składnika brakuje objawy różnią się: 

 

  • Azot (N) - niedobór tego pierwiastka objawia się chlorozą na całej powierzchni liści, głównie starszych, skarleniem rośliny.
  • Fosfor (P) - jego niedobór jest ciężki do zdiagnozowania. Brak fosforu powoduje zaczerwienienie pędów i liści szczególnie pod wpływem niskiej temperatury. Dolne liście przy dużych niedoborach Żółkną, brązowieją od krawędzi i zamierają.
  • Potas (K) - brak potasu powoduje krawędziowe chlorozy u starszych liści a następnie zamieranie liści i masowe opadanie. Liście zawijają się w łódeczkę do góry lub w dół. System korzeniowy jest również nieprawidłowo wykształcony. Korzenie są długie z mała ilością włośników.
  • Magnez(Mg) - blaszki starszych liści są jaśniejsze a nerwy znacznie zieleńsze tworzy się wtedy tzw mozaika.
  • Wapń(Ca) - objawy widoczne na młodych liściach, chloroza, liście zwijają się haczykowato, młode liście mogą być zdeformowane. Występuje zgnilizna kwiatów, sucha zgnilizna na owocach i plamistość jabłek.
  • Żelazo(Fe) - na najmłodszych liściach występuje chloroza. Na brzegach blaszki liściowej może wystąpić nekroza.


Zapobieganie niedoborom pokarmowym u roślin


Jeżeli zobaczymy niepokojące objawy niedoborów pokarmowych na roślinach w trakcie sezonu wegetacyjnego należy zastosować nawóz dolistny. Nawozy dolistne są łatwo rozpuszczalne w wodzie i łatwo przyswajalne przez roślinę. Należy pamiętać aby zabieg wykonywać nie przy pełnym nasłonecznieniu, nie w trakcie upałów oraz przy bezdeszczowej pogodzie. Aby zabieg był skuteczny aparaty szparkowe roślin powinny być otwarte, aby preparat mógł wniknąć do liścia. Aby określić poziom pierwiastków w glebie należy pobrać próbę ziemi i oddać ją do zbadania w stacjach chemiczno-rolniczych. Otrzymane wyniki posłużą do sporządzenia harmonogramu nawożenia na cały następny sezon. Gdy mamy niedobory pokarmowe warto ziemię wzbogacić o substancje organiczną oraz zwapnować podłoże.

 

niedobory pokarmowe roślin

<< wstecz