">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Czerwcu

- dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną, po posadzeniu obficie podlewamy;

- usuwamy samosiewki drzew;

- usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków i złotokapów;

- silnie przycinamy żarnowiec po kwitnieniu;

- strzyżemy berberysy, lilaki, ligustry i głogi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Ogród przyjazny motylom

larwa motyla w ogrodzieO motylach słów kilka


Motyle to owady które przechodzą przeobrażenie zupełne to znaczy forma dorosła (imago) jest zupełnie niepodobna do osobników młodocianych. Dorosła forma pojawia się po przepoczwarczeniu z gąsienicy. Forma dorosła żyje krótko, często spija tylko nektar z kwiatów lub nic nie je. Głównym celem imago jest złożenie jaj, które składane są na określonych roślinach żywicielskich danego rodzaju. Z jaj wykluwają się żarłoczne gąsienice. Poszczególne gatunki motyli mają swoje ulubione rośliny żywicielskie. Gąsienice z rodziny rusałek (pokrzywik, pawik) żywią się pokrzywą, natomiast osetnik zjada osty, szczecie, łopiany i żmijowce. Modraszkowate żywią się rdestami i szczawiami, a wszystkim znane bielinki (kapustnik, rzepik) odżywiają się roślinami z rodziny krzyżowych (kapusta, rzodkiew, gorczyca). Gdy gąsienica dorośnie zaczyna się proces przepoczwarzania ( nieruchoma forma zawinięta w kokon). 


Rośliny wabiące motyle


Motyle uwielbiają kolorowe kwiaty. Jest kilka roślin które szczególnie upodobały sobie motyle:
 

rusałka pawik na budlejiBudleja Dawida Buddleia davidii nazywana motylim krzewem. Roślina o rozłożystym pokroju, wiechowatych kwiatach pojawiających się na końcach tegorocznych pędów. Wymaga stanowisk słonecznych, osłoniętych, gleb przepuszczalnych. Nie jest to roślina w pełni mrozoodporna dlatego wymaga okrywania na zimę. Zaleca się mocne przycinanie rośliny. Budleja występuje w wielu odmianach różniących się wysokością rośliny czy kolorem kwiatów (biały, różowy czy ciemnofioletowy).

 

Jaśminowiec wonny Philadelphus coronarius*to roślina kwitnąca na przełomie maja i czerwca. Kwiaty rośliny są białe o intensywnym zapachu, roślina niewymagająca, na stanowiska słoneczne.

 

Astry grupa bylin kwitnących od wczesnego lata do przymrozków. Nie wymagające rośliny, na stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne. roślina płytko korzeniąca się więc w okresach suszy należy je podlewać. 

 

latolistek cytrynek na jeżówceJeżówka Echinacea to bylina dorastająca do półtora metra wysokości. Potrzebuje stanowiska słonecznego, ziemi zasobnej, przepuszczalnej. Kwitnie od lipca do przymrozków. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, stymuluje to zawiązywanie większej ilości kwiatów. Roślina w pełni mrozoodporna. O dużej różnorodności form i kolorów kwiatów
 

 

W ogrodzie przyjaznym motylom należy zadbać o to aby kolorowe kwiaty kwitły przez cały okres wegetacyjny od wiosny do jesieni. 

 

  • Rośliny wabiące motyle wiosną to pierwiosnki, śliwa tarnina, smagliczka.
  • Latem motyle są wabione przez lilaki, pęcherznice, sadziec, lawenda, kocimiętka.
  • Jesienią astry, wrzosy, rozchodniki są często odwiedzane przez motyle.
     

karmnik dla motyliRaj dla motyli

 

Motyle chętnie odwiedzają miejsca gdzie mogą przysiąść np na kamieniu i się napić. Warto aby w ogrodzie znajdowało się poidełko dla motyli. Oprócz kolorowych kwiatów motyle lubią fermentujące owoce np gruszki i śliwki, które można rozdrobnić na małe porcje i zostawić w ogrodzie. Aby zachęcić do zimowania w ogrodzie motyle należy ustawić domek dla motyli. Domek umieszcza się w zacisznym osłoniętym miejscu.

<< wstecz