">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Ogrody Deszczowe - Założenia Ogólne Cz. I

Ogrody deszczowe - definicja
 

Ogrody deszczowe to typ ogrodów wodnych, które gromadzą deszczówkę z dachów, chodników i innych powierzchni utwardzonych gdzie woda ma problem ze swobodnym wnikaniem do gruntu. Zebrana woda zostaje oczyszczona i ponownie oddana do ekosystemu. Funkcję ogrodu deszczowego mogą pełnić różnej wielkości zbiorniki, może to być zagłębienie terenu, lub strefa szczelna która gromadzi wodę i oddaje z opóźnieniem. Ogród deszczowy posiada kilka warstw oczyszczających wodę poprzez infiltrację. Sadzi się w nim również specjalne gatunki roślin lubiących wilgotne, mokre stanowiska zwane hydrofitami. Dodatkowo rośliny te mają zdolność oczyszczania wody z metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

 

ogrody deszczoweOgrody deszczowe - rodzaje

 

Ogród deszczowy powinien stanowić ok 2 procent powierzczni dachu. Rynne podłącza się do zbiornika odbierającego deszczówkę. W zależności od sposobu gromadzenia i rozprowadzania wody rozróżniamy trzy rodzaje ogrodów deszczowych:

  • ogrody deszczowe w pojemnikach - woda jest gromadzona w zbiorniku np plastikowej lub drewnianej skrzyni, może być wyniesiona nad powierzchnię terenu. W skrzyni zamieszcza się otwór i rynnę rozsączającą wodę do gruntu. Warto w zbiorniku zamontować półki na rośliny wodne.
  • ogrody deszczowe w gruncie - wgłębienie wykonane na poziomie gruntu, zlokalizowane w bezpośrednim są siedztwie rynny. Wgłębienie izoluje się folią do oczek wodnych. Nie następuje infiltracja do gruntu. Ogród deszczowy powinien mieć połączenie z kanalizacją burzową i mieć wbudowaną rurę przelewową aby odprowadzić nadmiar wody. W warstwie żwiru montuje się rurę przelewową. Powyżej żwiru następuje warstwa piasku, następnie ziemia wymieszana z piaskiem. Wierzchnią warstwę stanowią kamienie. Do ogrodu deszczowego wybieramy rośliny hydrofilowe.
  • ogrody deszczowe infiltrujące wodę do gruntu - ten typ ogrodu zbudowany jest podobnie jak ogród deszczowy w gruncie. Pomijamy folię do oczek wodnych. Warstwy ogrodu są tak dobrane że woda szybka wsiąka do gruntu, dlatego też warstwa wierzchnia ogrodu jest mokra tylko zaraz po deszczu.

Rośliny do ogrodu deszczowego

 

Rośliny w ogrodzie deszczowym pełnią bardzo ważną funkcję, oczyszczają z zanieczyszczeń (metali ciężkich) wodę przesiąkającą do podłoża. Wybierając rośliny do ogrodu deszczowego musimy pamiętać aby były to rośliny znoszące znaczne różnice ilości wody w podłoży (okresowe susze lub zalewanie przy długotrwałych deszczach). Warto sadzić rośliny wieloletnie (dobrze zimujące, byliny) aby nie naruszać struktury warstw infiltrujących. Przykładowe rośliny do ogrodów deszczowych to: 
Sity (Junkus sp.), Kosaćce (Iris sp.) o kolorowych kwiatach, turzyce (Carex sp.), paprocie, hosty (Funkia sp.) o kolorowych liściach, niezapominajka błotna(Myosotis scorpioides), Knieć błotna (Caltha palustris), krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), rdest wężownik (Polygonum bistorta), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia), manna mielec (Glyceria maxima).

<< wstecz