">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Opryski na przedwiośniu

Opryski na przedwiośniu

data dodania: 2018-02-21 09:50:08

Kędzierzawość liści brzoskwini


Choroba ta atakuje głównie brzoskwinie jej objawy to zdeformowane, pozwijane liście o zabarwieniu ceglasto – czerwonym. Następnie na porażonych liściach pojawia się biała grzybnia, liście zasychają i opadają. W zależności od stopnia porażenia ilość plonu i jego jakość zostaje znacznie obniżona. W przypadku dużego porażenia kędzierzawością liści brzoskwini drzewo zostaje bez liści. Zarodniki tej choroby zimują na korze w trawie czy też zeszłorocznych porażonych i nie usuniętych liściach. Kiedy temperatura staje się dodatnia zaczyna się proces wnikania i przerastania tkanki roślinnej grzybnią. Jeżeli grzybnia wniknie w tkanki roślinne, nie można już nic zrobić. Termin zabiegu jest tu bardzo ważny. Skuteczne zwalczanie kędzierzawości należy przeprowadzić przed pękaniem pąków liściowych. Oprysk wykonujemy Miedzianem 50 WP (24 g/1-2,5 l wody) lub Syllitem 65 WP (7,5 g/1 l wody) w zależności od tego jaki preparat został użyty na jesieni. Zabieg wykonujemy gdy nie pada i nie wieje wiatr. Minimalna temperatura powinna wynosić 5 stopni Celsjusza, jednak zaleca się aby oprysk wykonywać w temperaturze ok 10 stopni Celsjusza. Całe rośliny należy dokładnie pokryć cieczą użytkowa nie zapominając o otoczeniu rośliny.

syllit
 

Choroby kory
 

Rak drzew owocowych ( w miejscu porażenia, kora brunatnieje, zapada się obumiera), Gruzłek cynobrody ( zamieranie pędów na których pojawiają się charakterystyczne ceglaste skupienia grzybni), Zgorzel kory (brunatnienie , łuszczenie się kory), Brunatna zgnilizna ( znana głównie z objawów na owocach – gnicie i marszczenie się owoców tzw mumie). Zarodniki grzybów wywołujących wyżej wymienione choroby zimują na gałęziach czy w otoczeniu drzew, kiedy zostaje uszkodzona kora np uszkodzenia mrozowe czy cięcie wiosenne wnikają do rośliny. Choroby te najczęściej atakują rośliny sadownicze, jednak również rośliny ozdobne jak rajskie jabłonki czy róże mogą zostać zainfekowane. Oprysk profilaktyczny możemy wykonać Miedzianem 50WP. Należy zwrócić uwagę że Miedzian zaliczany jest do ekologicznych środków ochrony roślin. Oprysk jest najbardziej skuteczny w temperaturze ok 10 stopni Celsiusza przy bezwietrznej pogodzie. Preparat stosujemy na suche rośliny.
 

Preparaty olejowe 

 

Grupa ekologicznych środków ochrony roślin, których substancją aktywną jest olej parafinowy np Promanal 60 EC. Po zastosowaniu preparatu na roślinie tworzy się nieprzepuszczalna dla wody i powietrza warstwa, uniemożliwiająca oddychanie szkodnikom. Promanal jest środkiem ochrony roślin o szerokim spektrum działania. Preparaty olejowe stosuje się do zwalczania przędziorków ( małe pajęczaki które nakłuwają liście i igły powodując ich początkowe żółknięcie a następnie brązowienie i opadanie). Szkodniki te występują zarówno na roślinach sadowniczych jaki i ozdobnych. Przysmakiem przędziorka jest świerk w odmianie Conika. Wiosenne zwalczanie przędziorków Pronanalem jest skuteczne dlatego że preparat działa na wszystie stadadia zimujące szkodnika. Oleje parafinowe są również skuteczne w zwalczaniu czerwców (miseczników i tarczników). Owady te posiadają tarczki ochronne, które szczelnie przylegają do tkanki roślinnej, skutecznie utrudniają działanie innych preparatów kontaktowych. Promanal stosuje się również do zwalczania ochojnika modrzewiowo-świerkowego ( rodzaj mszycy, która tworzy na gałęziach charakterystyczne zgrubienia zwane galasami, które blokują przewodzenie wody i substancji pokarmowych na skutek czego pędy znajdujące się powyżej galasów obumierają. A cała roślina zostaje oszpecona). Zabiegi Promanalem należy przeprowadzać w okresie bezlistnym. Preparat można stosować gdy temperatura wynosi 5 stopni Celciusza. Literatura podaje że środek działa najskuteczniej w temperaturze ok 12 stopni Celsjusza. Rośliny podczas przeprowadzania zabiegu powinny być suche. Należy dokładnie pokryć roślinę cieczą użytkową o stężeniu 2% ( 20ml/1l wody).
Wymienione preparaty są zaliczane do ekologicznych środków ochrony roślin, jednak dla własnego bezpieczeństwa należy stosować się do uniwersalnych reguł dobrej praktyki ogrodniczej.

 

internetowy sklep ogrodniczy

<< wstecz