">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Palmeta, balerina – nietypowe formy drzew owocowych do małych ogrodów

Formy karłowe

 

Bardzo ważne przy zakupie drzewek owocowych jest sprawdzenie na jakiej podkładce zostało zaokulizowane drzewko. Rodzaj podkładki odpowiada między innymi za przyrost rośliny. Ta sama odmiana zaszczepiona na różnych podkładkach osiąga inne rozmiary.

 

Wegetatywne podkładki karłowe dla jabłoni to P-22, M-9, P-16, P-60. Dla gruszy podkładkami karłowymi są pigwa M-A i M-C. Podkładką karłową dla czereśni jest Gizela 5, natomiast podkładki P-HLA, P-HLB, P-HLC osłabiają wzrost drzewa kolejno o 30%, 20% i 40%. Podkładką karłowa dla śliwy jest Pixy.
 

 

Palmety

 

palmeta balerinaPalmety to rodzaj płaskiego formowania drzewek. Rośliny takie można sadzić wzdłuż ogrodzenia, przy ścianach budynków i murach. Dla drzew owocowych jest to bardzo korzystne ponieważ wydłuża okres wegetacyjny rośliny. Ściany nagrzewają się i w nocy oddają ciepło chroniąc rośliny przed wiosennymi przymrozkami, przyczyniają się również do poprawy smaku owoców. Aby drzewo zachowało swoją płaską formę należy je regularnie formować. Cięcie wiosenne stymuluje wytwarzanie długich pędów. Cięcie letnie sprzyja wytwarzaniu krótkopędów owoconośnych. Można zakupić drzewa uformowane już w palmety. Wycinamy wtedy regularnie pędy rosnące w poprzek i zaburzające strukturę palmety. Istnieje też możliwość własnoręcznego uformowania palmety. Proces taki jest rozłożony na kilka lat i trzeba się uzbroić w cierpliwość, aby zobaczyć efekt swojej pracy.

 

Baleriny 

 

Baleriny to formy kolumnowe drzew owocowych. Rośliny te nie przekraczają 2 m wysokości i mają szerokość od 40 do 80 cm. Grusze i jabłonie praktycznie nie wymagają cięcia, taki pokrój gwarantują im geny. Natomiast czereśnie i wiśnie często sadzone są na podkładkach karłowych. Zdarza się że wyrastają długie pędy. Pędy te trzeba skrócić na 10 -15 cm. Formy kolumnowe należy palikować, ponieważ mają stosunkowo mały system korzeniowy i silny wiatr może naruszyć drzewo.
 

Baleriny można hodować na tarasach i balkonach ponieważ nadają się do sadzenia w donicach. Donica powinna być minimum 20 litrowa, z otworem w dnie, pozwalającym na swobodne przelewanie wody. Na zimę rośliny przenosimy do chłodnego, widnego, pomieszczenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to należy ocieplić doniczkę np. styropianem lub folia bąbelkową. Koronę rośliny okrywamy zimową włókniną.

<< wstecz