">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Phalenopsis - dekalog uprawy

1. Ważne przy wyborze i zakupie
Kupując Phalenopsisy zwracamy uwagę aby roślina była zdrowa. Liście powinny być intensywnie zielone bez plam, a korzenie sprężyste. Na pędzie kwiatowym powinno znajdować się dwa, trzy w pełni rozkwitnięte kwiaty a reszta powinna być w postaci zielonych pąków. Nabywając roślinę zimą postarajmy się zabezpieczyć ją przed niską temperaturą w trakcie transportu np. zawijając w papier.
 

2. Miejsce dla phalenopsisa
Phalenopsisy to rośliny które rosną na pniach innych drzew, dlatego potrzebują dużo rozproszonego światła słonecznego. Idealnym miejscem jest dla nich parapet okna wschodniego lub zachodniego. Zimą można je trzymać na parapecie okna południowego. Latem będą narażone na poparzenia słoneczne w tym miejscu, dlatego należy je przestawić wgłąb pomieszczenia lub zabezpieczyć przed intensywnymi promieniami słonecznymizasłaniając firanką lub roletą okno.
 

3. Podlewanie
Podlewanie Phalenopsisa to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Od prawidłowego podlewania zależy kondycja rośliny. Storczyk powiniem być podlewany rzadko ale dużo. Nie ma reguły jak często i jak dużo, ponieważ zależy to od wielu czynników ( wielkości rośliny i doniczki, temperatury , nasłonecznienia, wilgotności, fazy rozwoju, pory roku itp.). Podlewamy kiedy podłoże przeschnie. Jeśli roślina znajduje się w przezroczystej osłonce zadanie mamy ułatwione. Podlewamy kiedy na wewnętrznych ściankach doniczki nie ma kropel wody a korzenie Phalenopsisa są srebrzysto zielone. Roślin należy podlewać wodą przegotowaną albo odstaną o temperaturze pokojowej. Korzenie storczyków nie mogą stać w wodzie dlatego nadmiar wody odlewamy po piętnastu minutach od podlania.
 

4. Temperatura
Orchidea czuje się dobrze w temperaturze pokojowej 20 – 24 stopnie Celsjusza. A w okresie spoczynku ( po kwitnieniu ) w 18 stopniach. Zawiązywaniu pąków kwiatowych sprzyja różnica temperatur między dniem a nocą
 

5. Nawożenie
Zaopatrzenie rośliny w składniki pokarmowe ma duże znaczenie dla kwitnienia. W tym celu najlepiej nabyć gotowy preparat do nawożenia tych roślin. Tutaj wybór jest olbrzymi mogą to być gotowe mgiełki do spryskiwania liści storczyków ( nie kwiatów ), aplikatory z płynnym nawozem lub nawozy rozpuszczalne w wodzie do podlewania. Jeśli jednak zdecydujemy się na nawożenie nawozem uniwersalnym należy pamiętać aby stosować go dwa razy mniej niż podaje producent na opakowaniu. Orchidea nie ma dużych wymagań pokarmowych a zbyt duża ilość nawozu może spowodować problemy z zawiązywaniem pąków kwiatowych.
 

6. Podłoże
Storczyki rosną w przepuszczalnych, gruboziarnistych podłożach złożonych z kory, keramzytu, torfu wysokiego, elementów wapiennych. Centra ogrodnicze oferują gotowe podłoża do orchidei ale można je również samemu przygotować.
 

7. Przesadzanie
Phalenopsisy nie lubią być często przesadzane. Doniczkę zmieniamy na większą w momencie kiedy korzenie nie mieszczą się już w dotychczasowej. Przesadzanie wykonujemy kiedy roślina nie kwitnie. Oglądamy system korzeniowy i usuwamy martwe i uszkodzone korzenie. Pamiętajmy aby część korzeni zostawić swobodnie są to korzenie powietrzna, którymi storczyk pobiera parę wodną z otoczenia i fotosyntezuje.
 

8. Doniczka
Phalenopsisy zazwyczaj rosną w przezroczystych doniczkach które wkładamy w ozdobne osłonki. Oferta doniczek jest bardzo szeroka
 

9. Kwitnienie 
Phalenopsisy kwitną często i długo. Kwiatów nie należy zraszać ani moczyć ponieważ mogą pojawić się na nich plamy grzybowe. Zabezpieczamy pąki kwiatowe przed gwałtownymi zmianami temperatury, ponieważ pąki mogą zamierać i usychać. Po kwitnieniu, jeśli łodyga jest zielona obcinamy ją nad drugim zgrubieniem (pierścieniem) od dołu.
 

10. Rozmnażanie
Phalenopsisy wytwarzają obok macierzystej rośliny drugą mniejszą lub na łodydze kwiatowej. Młodą roślinę odrywamy od matecznej w momencie kiedy posiada wiązkę własnych korzeni. Często korzenie pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od pojawiania się nowych liści.

<< wstecz