">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Kwietniu

- zdejmujemy okrycia z roślin;

- sadzimy krzewy róż i przycinamy na wys. 25-30 cm;

- sadzimy drzewka owocowe;

- sadzimy żywopłoty i pnącza, silnie je przycinamy;

- młode drzewka sadzone jesienią i wiosną przycinamy;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Różaneczniki i Azalie

różanecznikRhododendrony

Polska nazwa tej rośliny to różanecznik. Są to rośliny zimozielone. Potrzebujące do prawidłowego rozwoju cienia lub półcienia i gleb przepuszczalnych jednak zasobnych w wodę o niskim pH. Ze względu na to że nie gubią liści na zimę potrzebują stanowiska zacisznego, aby zimowy wiatr nie powodował u nich suszy fizjologicznej, która objawia się między innymi brązowieniem liści.

 

Różaneczniki uprawiane najczęściej w ogrodzie to :
 

Różanecznik jakuszimański (Rhododendron degronianum  subsp. yakushimanum).Rośliny te cechuje niski zwarty pokój do ok 1,3 m. Starsze rośliny bywają szersze niż wyższe. W trakcie kwitnienia kwiaty pokrywają całą roślinę. Są duże i liczne. W pąku są znacznie ciemniejsze w trakcie rozwijania się kwiaty bledną, stają się pastelowe (białe, kremowe, żółtawe, różowe). Różaneczniki te znoszą nawet słoneczne stanowisko. Jednak w mroźne zimy mogą przemarzać.
 

Różaneczniki katawbijskie (Rhododendron catawbiense) to rośliny które osiągają do 3 m wysokości rosną stosunkowo wolno, są w pełni mrozoodporne, należy sadzić je na stanowiskach cienistych, nie lubią słońca. Kwiaty są duże, o intensywnych kolorach. Znaną odmianą z tej grupy jest "Nowa Zembla" o biskupim kolorze kwiatów.
 

Azalie

Liście azali w przeciwieństwie do liści różaneczników są miękkie, owłosione po spodniej stronie i opadają lub częściowo są zimozielone. Azalie są mniej wymagające co do stanowiska mogą rosnąć w półcieniu i w słońcu, nie wymagają tak kwaśnego podłoża i nie są tak wrażliwe jak różaneczniki na brak wody.


 

Azalie wielkokwiatowe to rośliny które zapierają dech w piersiach kiedy kwitną. Istnieje wiele odmian, o intensywnych unikatowych kolorach których trudno szukać wśród kwiatów innych roślin. Są to rośliny o wysokości do ok 3 m. Rosną stosunkowo wolno. Na jesień liście przebarwiają się przed opadnięciem na żółto, pomarańczowo czy nawet czerwono.
 

 

 

 

azalia pontyjskaAzalia pontyjska (Rhododendron luteum) zwana również żółtym różanecznikiem jest to roślina dorastająca do 2,5 m wysokości o pięknym zapachu i złocistomiodowym kolorze kwiatu. Rośnie dobrze w słonecznym miejscu i na piaszczystym podłożu. Nie jest wymagająca co do stanowiska, w pełni mrozoodporna. Koło Leżajska występuje jej jedyne naturalne stanowisko w Polsce.
 

 

 

 

 

azalia japońskaAzalie japońskie to niskie od 40 cm do 80 cm częściowo zimozielone krzewy o drobnych liściach i gałązkach, często znacznie szerszy niż wyższy. Kwiaty są znacznie mniejsze niż u azalii wielkokwiatowej, jednak liczniejsze, w trakcie kwitnienia nie widać liści. Kwiaty mogą być puste lub pełne nawet dwukolorowe w barwie białej poprzez różowe do fioletów. Roślina jest mrozoodporna nie lubi jednak wiatrów.
 

 

Pielęgnacja

 

Różaneczniki i azalie należy nawozić nawozami przeznaczonymi do roślin kwasolubnych. Ze względu na to że rośliny wrzosowate mają płytki system korzeniowy i są stosunkowo wrażliwe na niedobór wody należy je ściółkować np korą lub dodawać do podłoża substancji magazynującej wodę jak zeolit lub hydrożel. Na zimę młode rośliny należy zabezpieczać przed intensywnymi wiatrami powodującymi suszę fizjologiczną, poprzez zastosowanie agrowłókniny lub stoiszu. Jesienią rośliny należy intensywnie podlewać aby zmagazynowały wodę w tkankach na okres zimy. Jeśli istnieje potrzeba należy wykonać cięcie po kwitnieniu. Różaneczniki nie lubią być cięte wykonujemy jedynie cięcie chorych , uszkodzonych mechanicznie pędów. Najlepiej cięcie znoszą azalie japońskie, z których w Japonii wykonuje się kwiatowe rzeźby jak u nas z cisu lub bukszpanu.
 

Choroby i szkodniki
 

Fytoftoroza to choroba grzybowa, atakująca korzenie. Objawy to brązowienie liści i zwijanie się w kształt łódeczki do dołu liści. Zakażoną roślinę należy usunąć i odkazić podłoże np. Previcurem lub Ridomilem.
 

Mączniak prawdziwy azalii na liściach roślin pojawia się białawy nalot , który powoduje deformacje liści i zahamowanie kwitnienia. Rośliny należy opryskać np. Topasem.
 

Opuchlak to chrząszcz którego dorosłe osobniki żerują nocą i uszkadzają liście różaneczników powodując charakterystyczne wżery na liściach. Bardziej niebezpieczne są larwy żerujące w korzeniach roślin. Uszkodzenie bryły korzeniowej powoduje że roślina więdnie ponieważ nie może pobrać wody z podłoża a finalnie obumiera. Należy zastosować np Larvaren (produkt dostępny na zamówienie w naszym sklepie)

<< wstecz