Susza fizjologiczna
Zjawisko polegające na tym ze roślina nie jest w stanie uzupełnić wody w tkankach. Susza fizjologiczna występuje najczęściej w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Najbardziej narażone są na nią rośliny zimozielone i iglaste.
Przyczyną suszy fizjologicznej może być:
- brak wody w podłożu,
- jesienne przenawożenie roślin,
- zbyt duże zasolenie podłoża,
- długo utrzymujące się mrozy,
- długie okresy słoneczne jesienią i wiosną. Zjawisko to często bywa przyczyną zamierania roślin po zimie i często bywa mylone z przemrożeniem rośliny. Aby zapobiec temu należy rośliny podlewać jesienią, tak aby zakumulowały w tkankach wystarczająco dużo wody.
Podlewanie roślin świeżo sadzonych i przesadzanych
Listopad to dobry czas na przesadzanie bylin, które zakończyły okres wegetacyjny. Temperatura sprzyja ukorzenianiu się w nowym miejscu. W sprzedaży jest dostępna cała gama roślin z tak zwanym „gołym korzeniem", czyli bez doniczki i ziemi. Warto wiedzieć że nie należy sadzać roślin do suchej ziemi. Podlewamy ziemię przed sadzeniem. Roślinę sadzimy do wilgotnej ziemi, kiedy woda wsiąknie. Aby rośliny się dobrze ukorzeniły i dobrze przezimowały należy podlewać je co drugi, trzeci dzień. Podłoże wokół rośliny powinno pozostawać stale wilgotne. Podlewamy delikatnym strumieniem tak aby woda wsiąkała w podłoże a nie rozlewała się naokoło.
Podlewanie roślin zimozielonych
Rośliny zimozielone czyli takie które nie zrzucają liści na zimę jak np. bukszpany, ostrokrzewy, różaneczniki. To specjalna grupa roślin, która potrzebuje znacznej ilości wody w zimie. Dlatego należy je podlewać regularnie przynajmniej raz na tydzień do końca października aż do nastania mrozu i śniegu. Jeśli zima będzie bezśnieżna to również w trakcie zimy należy podlewać te rośliny. W jakim stanie przezimują nasze zimozielone rośliny w znacznej mierze zależy od zasobności wody w tkankach. Rośliny te transpirują duże ilości wody również w zimie szczególnie w dni kiedy wieje wiatr i przy temperaturze powyżej zera. W okresie zimowym rośliny należy podlewać bardzo zimną wodą, aby rośliny nie dostały szoku termicznego.
Zimozielone i iglaste żywopłoty – podlewanie
Żywopłoty, które są przez zimę zielone są szczególnie narażone na zjawisko suszy fizjologicznej. Rośliny są posadzone blisko siebie, a więc jest konkurencja o wodę w podłożu. Stanowią też często osłonę przed wiatrem, czyli zatrzymują na sobie wiatr, który je wysusza. Po zimie na roślinach pojawiają się brązowe, zamarłe fragmenty, które nie wyglądają estetycznie i niestety trzeba je usuwać bo fragmenty roślin dotknięte suszą fizjologiczną niestety są martwe. Żywopłoty trzeba podlewać co 2-3 dzień obficie do przymrozków. W zimie w okresach powyżej zera również podlewamy żywopłoty.