Wermikulit co to jest?
Wermikulit to ilasty minerał o zmiennym składzie chemicznym. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie (ognioodporny, dobry izolator) i ogrodnictwie. Zawiera w swym składzie ważne dla roślin pierwiastki takie jak magnez, żelazo, glin. Dzięki porowatej strukturze chłonie i zatrzymuje wodę oraz nawozy do 400% objętości, następnie powoli oddaje ją do podłoża. Jest sterylny.
Zalety wermikulitu
- przyspiesza kiełkowanie,
- zapobiega powstawaniu pleśni na nasionach,
- zatrzymuje wodę w podłożu,
- wiąże nawozy w podłożu,
- sprzyja ukorzenianiu sadzonek
- przyspiesza rozwój korzeni,
- przepuszcza powietrze, zabezpieczając korzenie przed gniciem,
- zawiera ważne mikro i makroelementy.
Zasady stosowania wermikulitu
kiełkowanie roślin- stosujemy frakcje 0,5-2 mm w proporcji 1:1 z ziemią
produkcja rozsady – mieszamy frakcje 0,5- 2 mm z frakcją 1-3 mm i ziemię ogrodniczą w proporcji 1:2:7. Dla utrzymania dłuższej wilgotności podłoża warto pokryć ziemię warstwą wermikulitu o frakcji 2-3 mm.
rośliny doniczkowe - zawartość wermikulitu w podłożu powinna wynosić od 10 do 50%, w zależności od preferencji rośliny. Polecana frakcja to 3-6 mm. Dla zmniejszenia parowania wody z podłoża można pokryć górną warstwę ziemi wermikulitem o tej samej frakcji. Perlit co to jest?
Perlit to naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego bogata w makro i mikro składniki. Dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w przemyśle jako izolator czy składnik betonu. W ogrodnictwie jest stosowany jako jednorodne podłoże do upraw np hydroponicznych lub jako domieszka do ziemi.
Właściwości perlitu
- napowietrza podłoża ogrodnicze,
- gromadzi wodę,
- nośnik nawozów,
- ogrzewa podłoże (dobry nośnik ciepła),
- wolny od wszelkich patogenów,
- nie powoduje zasolenia,
- stabilizuje Ph podłoża,
- możliwość wielokrotnego zastosowania po dokonaniu sterylizacji.
Zastosowanie perlitu
kiełkowanie roślin – stosujemy w proporcji 1:3 frakcję 1 -3 mm,
ukorzenianie roślin – sadzonki zielne czy też zdrewniałe i półzdrewniałe możemy ukorzeniać w samym perlicie o frakcji 1,5 – 5 mm lub jako domieszka do ziemi do 30% objętości podłoża.
rośliny doniczkowe – w zależności od potrzeb rośliny od 10% do 30% podłoża
tereny zielone – perlit znacznie poprawia właściwości powietrzno-wodne ziemi na wiele lat dlatego można używać najdrobniejszej frakcji do piaskowania trawnika, dodawać do zbyt przepuszczalnego podłoża lub rozluźniać gliniaste ziemie.
zielone dachy i ściany – ze względu na lekkość perlitu stanowi znaczący składnik podłoży stosowanych do nasadzeń na dachach.
Hydroponika – perlit jest szeroko stosowany w uprawie hydroponicznej ogórków czy pomidorów.
W domowych warunkach osiąga się niezłe rezultaty uprawy truskawek w perlicie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego: