Zasady podlewania roślin:
- Sprawdzamy wilgotność podłoża - wizualnie lub dłonią, zagłębiając palce w podłożu. Jeżeli wyczuwamy wilgoć, nie podlewamy roślin.
- Podlewamy rzadziej a obficiej, tak aby zwilżyć nie tylko wierzchnią warstwę podłoża, ale i głębsze warstwy. Dobrze nawilżone podłoże kumuluje wodę na kilka dni. Woda zawarta w górnej warstwie wyparowuje bardzo szybko, zanim roślina zdąży ją pobrać.
- Podlewamy rano lub wieczorem, kiedy ziemia i roślina nie są nagrzane. Roślina odczuwa szok termiczny, nie jest w stanie pobrać wody z otoczenia.
- Unikamy moczenia naziemnych części roślin. Woda znajdująca się na kwiatach może uszkadzać kwiaty, powodując brzydkie brązowe przebarwienia. Krople znajdujące się na liściach przy słonecznej pogodzie działają jak soczewki i powodują poparzenia liści. Woda znajdująca się na tkankach roślin sprzyja infekcji grzybowej i bakteryjnej. Grzyby w wilgotnych warunkach szybciej się rozwijają i atakują roślinę np mączniak czy szara pleśń.
- Podlewamy łagodnym strumieniem wody tak, aby nie uszkodzić roślin szczególnie ich delikatnych części jak pąki kwiatowe czy młode liście.sposoby ograniczania zużycia wody w ogrodzie.
- Rabaty wysypane organiczną ściółką (korą, słoną) lub zeolitem są znacznie dłużej wilgotne, dlatego że ściółkowanie ogranicza parowanie wody z podłoża.
- Usuwanie chwastów z rabat. Rośliny szybko rosnące, jak większość chwastów mają duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego pozbywanie się zbędnej roślinności ogranicza jej zużywanie.
- Wzbogacenie ziemi o substancje organiczne (kompost, obornik) powoduje magazynowanie wody w podłożu z możliwością jej pobierania przez rośliny w późniejszym terminie. W sprzedaży dostępne są również hydrożele, polimery przyłączające do swoich cząsteczek wodę i oddające ją roślinom.
- Podlewanie roślin delikatnym strumieniem tak, aby woda wsiąkała do podłoża w zasięgu korzeni.
- Zastosowanie linii kroplującej doprowadzającej precyzyjnie wodę do rośliny w określonej ilości w zależności od potrzeb roślin. Zestawy irygacyjne do własnego montażu. Na rynku dostępne są zestawy irygacyjne, które możemy sami zamontować. Zestaw zawiera wszystkie potrzebne części i instrukcję rysunkową jak złożyć linię. Zestawy mogą być stosowane do roślin rosnących w donicach np. na tarasie czy na balkonie ale również na rabatach i na trawniku. Zestaw umożliwia precyzyjne podlewanie każdej roślinie w zależności od potrzeb. Roślinom, które mają większe zapotrzebowanie na wodę, przydzielamy większą ilość dozowników.
Zestawy do nawadniania
Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu:
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/Zestaw-do-nawadniania-linia-kroplujaca-50m2/30756
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/Zestaw-do-nawadniania-trawnikow-70-m2-Agrodrip/30757
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/Zestaw-do-nawadniania-kropelkowego-160-roslin/30753
https://www.sklep.klomb.rzeszow.pl/pl/p/WAZ-ECOLIGHT-34-KONCOWKI-20MB-CELLFAST/23849