">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Czerwcu

- dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną, po posadzeniu obficie podlewamy;

- usuwamy samosiewki drzew;

- usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków i złotokapów;

- silnie przycinamy żarnowiec po kwitnieniu;

- strzyżemy berberysy, lilaki, ligustry i głogi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Zimowe kłopoty z roślinami domowymi

Zimowe kłopoty z roślinami domowymi

data dodania: 2018-01-10 10:49:24

Niedobór światła

 

Jasnozielone, małe liście, długie międzywęźla (wyciąganie się) rośliny, pochylenie w kierunku okna, zielenienie kolorowych liści to typowe symptomy niedoboru światła. W zimie dzień jest o połowę krótszy niż w lecie, poza tym jest wiele dni pochmurnych. Ilość światła znacznie maleje. Należy rośliny przenieść bliżej okna, lub doświetlać specjalnymi żarówkami emitującymi światło o długości fali podobnej do światła słonecznego. Nie bez znaczenia jest także regularne czyszczenie liści z kurzu. Liście możemy umyć pod prysznicem lub wyczyścić chusteczkami z naturalnymi woskami roślinnymi które nadają im ładny połysk. Rośliny z włoskami na liściach czyścimy z kurzu pędzelkiem. Nie można ich moczyć bo zaczną gnić.

 

Suche powietrze

 

Podczas sezonu grzewczego wilgotność powietrza w domu spada o 20 – 30 %. Rośliny takie jak palmy, draceny, krotony bardzo tego nie lubią. Reagują zasychaniem końcówek liści z widoczną linią graniczną między obumarłą tkanką a żywą. Częste zraszanie rośliny (codziennie), czy też ustawienie jej na większej podstawce wypełnionej keramzytem i wodą powinny zapobiec temu objawowi. Doniczka nie powinna być zanurzona w wodzie, powinna stać na wystających powyżej linii wody kamykach. Równie dobrze sprawdzą się domowe nawilżacze powietrza. Przy wszystkich metodach należy pamiętać o regularności.

 

Wahania temperatury

 

Dla większości roślin domowych krytyczną temperaturą jest 10 stopni Celsjusza. Otwierając okno czy drzwi w zimie i zostawiając stojące tam rośliny narażamy je na szok termiczny. W pierwszej kolejności zrzucą pąki kwiatowe (np. storczyki, gardenie). Równie często zdarza się zrzucanie liści (krotony, poinsecje) czy też czernienie i zwijanie liści (kalatea, skrzydłokwiat).

 

Ustawianie roślin przy źródłach ciepła (kaloryferach, piecykach) powoduje przegrzanie rośliny (brak wzrostu,powolne żółknięcie całej rośliny, omdlenie, brak pobierania wody z podłoża) lub widoczne poparzenia na liściach.

 

Podlewanie i nawożenie

 

Zima to okres spoczynku dla roślin doniczkowych. Nie należy nawozić, wyjątek stanowią rośliny kwitnące. Nawozimy je nawozem do roślin kwitnących, połową dawki. Aby prawidłowo podlewać rośliny w okresie zimowym należy obserwować jak przesycha podłoże. Zimą rośliny potrzebują mniej wody, jednak często zdarza się że należy je częściej podlewać niż latem. Jest to spowodowane tym że duża ilość wody wyparowuje z podłoża, kiedy jest bardzo suche powietrze. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny stojące na podłodze, przy kaloryferach lub gdy jest ogrzewanie podłogowe.

 

Zimowe kłopoty z roślinami domowymi

 

Szkodniki

 

Suche powietrze i stabilna, wysoka temperatura to idealne warunki do rozwoju szkodników. Szkodniki mogliśmy przynieść wraz z roślinami spędzającymi lato na zewnątrz lub które wleciały jesienią do domu przez otwarte okno, szukając odpowiednich warunków do przezimowania.

 

Zimą obserwuje się inwazję tarczników i miseczników (brązowe, lepkie wyrostki na liściach). Szkodnika można usunąć mechanicznie – wycierając liście z tarczkami szmatką z biodegradowalnym płynem do mycia naczyń, na końcu przepłukując liście rośliny tak aby woda nie wlewała się do doniczki. Metoda jest skuteczna wymaga jednak obserwacji rośliny i powtórzenie zabiegu gdy zobaczymy nowe tarczki. Skuteczne są wolno rozpuszczające się pałeczki ze środkiem owadobójczym. Ziemiórki (małe muszki, których larwy żyją w podłożu i uszkadzają korzenie). Dorosłe osobniki wyłapujemy żółtymi lepami. Podłoże oczyszczamy z larw mocząc roślinę przez kilka godzin w wodzie z szarym mydłem, następnie wypłukujemy mydło z ziemi dużą ilością wody. Lub stosujemy Polysect. Mszyca wełnowcowa (biały miękki puszek, dający się łatwo usunąć z rośliny). Metoda mechaniczna jest taka sama jak w przypadku tarczników i miseczników. Tu również sprawdzi się długo działający Polysect. 

 

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo artykuły ogrodnicze do zimowej pielęgnacji roślin:

<< wstecz