">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Grudniu

- regularnie sprawdzamy stan okryw na roślinach;

- w razie złamania się gałęzi pod ciężarem śniegu, wyrównujemy rany piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą;

- okrywamy rabarbar zanim zamarznie ziemia;

- jeśli pogoda pozwala kontynuujemy uprawę w warzywniku;

- strząsamy mokry śnieg z gałęzi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Zimowe zabiegi w sadzie

Zimowe zabezpieczenia drzew

 

Monitorujemy okrywy drzew i krzewów. Jeśli nie ma śniegu zabezpieczenia przeciw zwierzętom powinny sięgać do wys ok 100 cm. Jeśli jest pokrywa śnieżna odpowiednio wyżej. Zabezpieczamy krzewy i młode drzewa które nie mają jeszcze grubej warstwy kory. Do tego celu używamy zimowej agrowłókniny lub plastikowych osłonek.

 

Bielenie pni drzew

 

Bielenie pni drzew wykonuje się aby zapobiec nagrzewaniu i pękaniu kory na pniu i na grubych gałęziach drzew. Podczas słonecznego dnia tkanka roślinna od strony południowej nagrzewa się i zaczyna się dzielić. Następnie w nocy kora zostaje gwałtownie schłodzona i pęka. Pomalowanie pnia na biało zmniejsza nagrzewanie się pnia. Zabieg ten wykonujemy w grudniu i w styczniu. Późniejsze bielenie drzew jest zbędne. Wbrew panującej opinii zabieg ten nie wybija szkodników. Pnie drzew bielimy wapnem gaszonym w stosunku 2 kg na 10 l wody. Aby uzyskać lepsze krycie można dodać gliny. W sklepach ogrodniczych można nabyć gotowe preparaty do bielenia drzew.

 

Zimowa lustracja drzew

 

Zima to dobry okres aby przyjrzeć się czy na naszych drzewach nie zimują szkodniki. W tym celu należy dokładnie obejrzeć całe drzewo od nasady do pąków. U nasady pnia zimują mszyce bawełnowcowe ( tworzące biały mączysty nalot). Łatwe do zaobserwowania są również brązowe uwypuklenia pod którymi zimują tarczniki i miseczniki. Czerwone kolonie maleńkich jaj świadczą o obecności przędziorków. W zagłębieniach kory zimują gąsienice większości zwójkówek. W łuskach pąków szukamy pomarańczowych lub zielonkawych jaj licinka tarninaczka, który żeruje na wiśniach. Jeśli na drzewach widać zasuszone śliwki lub jabłka (mumie) należy je usunąć i spalić. Świadczy to o pojawieniu się brunatnej zgnilizny drew pestkowych lub torbieli śliw. Na podstawie zimowej lustracji drzew możemy oszacować jakie zabiegi ochrony roślin należy wykonać. Czy zastosować mechaniczne zwalczanie (ręczne zbieranie, pułapki typu tektura falista, czy też lepy i tablice feromonowe). Są to dobre ekologiczne metody, gdy nie mamy dużej ilości drzew a gradacja szkodnika nie jest duża.

 

 

Zimowe opryski w sadzie

 

Po dokonaniu lustracji drzew i zapoznaniu się z występującymi szkodnikami już zimą możemy podjąć z nimi skuteczną walkę. W zwalczaniu mszycy, przędziorków czy tarczników i miseczników pomoże nam ekologiczny środek na bazie oleju parafinowego - Pronanal 60EC. Należy dokładnie opryskać całą powierzchnie drzewa. Środek powlecze roślinę szczelnym "filmem" i utrudni oddychanie szkodnikom. Pronanal 60EC działa na większość zimujących stadiów rozwojowych (jajo, larwa), nie nadaje się do zwalczania dorosłych form. Aby zabieg był skuteczny należy wykonać go w temperaturze powyżej 5 stopni Celsiusza. Zimą opryskujemy morele i brzoskwinie przeciw kędzierzawości. W tym celu stosujemy preparaty Syllit 45WP lub Miedzian 50WP. Preparatami tymi można opryskać również na parcha jabłonie i grusze.

 

Zimowe cięcie

 

 

Cięcie wykonujemy gdy temperatura powietrza jest wyższa niż -5 stopni Celsiusza i nie pada. U krzewów owocowych (porzeczka, agrest, borówka, jagoda kamczacka) wycinamy najstarsze kilkuletnie pędy. Zostawiamy kilka młodszych zdrowych silnych pędów. W przypadku drzew owocowych wycinamy chore, wrastające do środka pędy oraz tzw wilki. Do zabezpieczenia ran po cięciu grubych gałęzi możemy użyć maści ogrodniczej lub kory ogrodniczej.

<< wstecz