">

Usługi Ogrodnicze Rzeszów

Tel. +48 17 852 27 68

Centrum Ogrodnicze

Dane kontaktowe:

Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Sp. z o.o.

ul. Emilii Plater 8

35-079 Rzeszów

Tel./Fax +48 17 852 27 68

email: biuro@klomb.rzeszow.pl

 

Masz pytania

Napisz do nas!

Formularz >>

Przypominamy, Radzimy w Czerwcu

- dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną, po posadzeniu obficie podlewamy;

- usuwamy samosiewki drzew;

- usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków i złotokapów;

- silnie przycinamy żarnowiec po kwitnieniu;

- strzyżemy berberysy, lilaki, ligustry i głogi;

Kalendarz ogrodnika

Czytaj więcej >>

Referencje

Zobacz kto korzystał z naszych usług i poznaj opinie.

Czytaj więcej >>

Klomb Rzeszów > > Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

data dodania: 2017-11-10 08:42:11
Aby móc cieszyć się pięknym oczkiem wodnym w przyszłym sezonie należy właściwie przygotować je do zimy.

Aby móc cieszyć się pięknym oczkiem wodnym w przyszłym sezonie należy właściwie przygotować je do zimy.

 

Jesienne czyszczenie oczka wodnego z liści

Jesienią należy usunąć z oczka wodnego liście pływające po tafli wodnej jak i te zalegające na dnie wraz z innymi resztkami organicznymi. Można użyć do tego ręcznego podbieraka  lub pompy odmulającej. Jeśli zależy nam na tym by w naszym oczku wodnym zimowały żaby lub chrząszcze wodne zostawmy na dnie zbiornika wodnego miejsce nieoczyszczone. Podziękują nam za zimowe schronienie stworzenia związane z wodą, wzbogacając wiosną faunę naszego stawu.

 

Zimowanie roślin wodnych

Rośliny pływające jak pistie, hiacynty wodne czy salwie są ciepłolubne dlatego należy je wyłowić i przenieść do widnego pomieszczenia (aby mogły przeprowadzać fotosyntezę) o temperaturze 5-10 stopni Celsiusza. Lilie wodne (grzybienie) i grążele mogą zimować w oczkach wodnych tam gdzie jest głąbiej niż metr. Na głębokości powyżej jednego metra woda nie zamarza więc rośliny te możemy zostawić bezpiecznie na zimę w oczku wodnym. Jeżeli jednak nasze oczko wodne jest płytsze niż metr, należy rośliny przenieść do pojemnika z wodą do pomieszczenia gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Rośliny strefy przybrzeżnej jak np. pałka wodna, tatarak możemy przyciąć na zimę, ale starajmy się zrobić to jak najpóźniej. Zielone liście oznaczają że proces fotosyntezy jeszcze zachodzi. Alternatywnym rozwiązaniem jest przycięcie wiosną wymienionych roślin. Zyskamy w ten sposób zimową ozdobę oczka wodnego i sposób na częściowe dotlenienie stawu.

 

 

Ryby zimą

Gdy temperatura spada, szybkość procesów metabolicznych u ryb również maleje. Wraz z nastaniem chłodów ograniczamy ilość podawanego pokarmu, ponieważ zapotrzebowanie na pokarm u ryb maleje. Niezjedzony pokarm zalega na dnie oczka wodnego i powoduje jego zakwaszenie. W temperaturze ok. 12-10 stopni Celsiusza ryby nie potrzebują pożywienia, ich metabolizm prawie ustaje. 

 

Jeżeli w naszym stawie mamy gatunki ciepłolubne (np karpie Koi) lub staw jest płytszy niż metr bezwarunkowo wyławiamy je i zimujemy w temperaturze ok. 10 stopni Celsiusza, jeśli temperatura będzie wyższa ryby dokarmiamy. Należy pamiętać aby wodę w której zimują ryby napowietrzać, montując tam np. pompkę akwariową. Gdy posiadamy strefę głębokiej wody w oczku wodnym i gatunki ryb znoszące niskie temperatury możemy je przezimować w zbiorniku wodnym, pod warunkiem że zabezpieczymy odpowiednie natlenienie wody

 

Zimą dochodzi do gwałtownego obniżenia się tlenu w wodzie (w oczkach wodnych tlen pochodzi głownie z fotosyntezy a ta jak wiadomo w okresie zimowym jest równa prawie zeru) dlatego należy pamiętać o napowietrzaniu wody w tym celu można stosować pływające przeręble, napowietrzacze lub tabletki napowietrzające

 

Zobaczcie też,co o oczkach wodnych pisaliśmy w zeszłym roku: oczka wodne przed zimą.

<< wstecz